Styl biznesowy – jak najlepiej prezentować się w pracy

Ubiór w pracy jest bardzo istotnym elementem. Wpływa na nasze postrzeganie przez innych, a w przypadku dobrze dobranego stroju może pomóc osiągnąć sukcesy zawodowe. Wiedza na ten temat jest niezwykle ważna, zatem warto zastanowić się, co zrobić, żeby wyglądać jak najlepiej i wzmocnić poczucie pewności siebie.

Wizerunek schludny i elegancki

Nasz strój, który wybieramy do pracy powinien przede wszystkim być gustowny, niezbyt krzykliwy oraz w miarę neutralny. To nie ubiór ma być najsilniejszym czynnikiem zwracającym uwagę w kontaktach biznesowych. Ma on za zadanie stworzyć odpowiednie otoczenie dla nawiązywania kontaktów i własnej autoprezentacji.

Swój wizerunek należy dopasować do sytuacji. W przypadku spotkań bardziej formalnych nie powinno się stosować tzw. stylu business casual, a przy luźniejszych okazjach trzeba uważać na przesadzony ubiór w drugą stronę.

Wygląd znacząco wpływa na to, jak postrzegają nas inni. Dobrze dobrany strój wzmacnia wiarygodność, pokazuje inteligencję, stanowisko, a nawet może pomóc w osiągnięciu sukcesów finansowych.

Dobra jakość ubrań

Ubrania dobrej jakości, z trwałych materiałów naturalnych mogą zdecydowanie pomóc w kreowaniu wizerunku. Wyglądają jak nowe przez długi czas, jeśli tylko odpowiednio o nie zadbać.

Warto zaopatrzyć się w części garderoby z materiałów takich jak:

 • bawełna
 • wełna
 • lyocell
 • jedwab
 • modal

Jeśli w składzie znajdzie się mała domieszka sztucznych włókien (poliester, poliamid), nie należy się zbytnio przejmować, gdyż nieznaczne ilości tych materiałów wpływają pozytywnie na trwałość i elastyczność.

Koszule – jak zadbać o najważniejszy element stroju?

W biznesowej szafie koszule są podstawą, więc warto wiedzieć jak się nimi zająć, żeby zawsze wyglądały dobrze. Każdy chciałby, żeby ten element ubioru służył jak najdłużej i nie tracił walorów estetycznych.

Pranie koszul wymaga poświęcenia uwagi, jeśli chcesz, żeby prezentowały się idealnie. Trzeba wiedzieć jak ułożyć je do prania i czym najlepiej odplamiać materiał. Warto zwrócić uwagę na temperaturę w pralce, która powinna wynosić zazwyczaj 30 albo 40℃. Jeżeli posiadasz białą bawełnianą koszulę, możesz prać ją w 60℃.

Żeby zachować nienaganną biel koszul, poleca się naturalne środki wybielające, gdyż te chemiczne mogą niszczyć materiał.

Do wybielania można wypróbować:

 • kwas cytrynowy lub ocet
 • sodę oczyszczoną lub proszek do pieczenia
 • mleko lub maślankę

Ważne jest też suszenie i prasowanie zgodnie z oznaczeniami na metce. Przestrzeganie zasad zdecydowanie spowolni proces niszczenia się materiału oraz pomoże zachować dobry stan koszul. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pielęgnacji sprawdź ten poradnik, który obszernie objaśnia jak dbać o koszule.

Błędy, których należy unikać w stylu biznesowym

 • Często można zauważyć ubiór niedopasowany do sylwetki. Ważne jest, żeby zwracać uwagę na to, czy gdzieś nie prześwituje bielizna, albo nie rozchodzi się koszula. Takie szczegóły bardzo przyciągają uwagę odwracając ją tym samym od autoprezentacji i rozmów.
 • Dużym błędem jest noszenie tkanin prześwitujących, zbyt dużych dekoltów, za krótkich spódnic i bluzek na ramiączkach. Nie powinno się także przesadzić z wysokością obcasów.
 • Zdecydowanie należy unikać butów z odkrytymi palcami i braku rajstop.
 • Makijaż nie powinien być wyzywający, najlepiej utrzymać go w stonowanych kolorach. Ta sama zasada tyczy się paznokci.

Styl biznesowy nie zawsze musi kojarzyć się ze skromnością i szarością. W miarę kształtowania swojego wizerunku, można stosować własne zabiegi w formie dodatków, lub innych nieoczywistych elementów. W granicach takiego ubioru można wymyślić dużo wariacji, które będą charakterystyczne dla nas, ale nadal odpowiednie. Pamiętajmy, schludny strój ma wzbudzać szacunek, więc dobrze wiedzieć w jaki sposób wzmocnić walory naszej osobowości przez wygląd.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x