Katowice i okolice – niezapomniany city break

fot. Tomasz Warszewski – stock.adobe.com

Coraz częściej szukamy nowych, mniej oczywistych kierunków weekendowych wypadów. Górny Śląsk przez lata był kojarzony przede wszystkim z przemysłem. Ostatnia dekada to ogrom inwestycji w rozwój regionu, które przekształciły tę część naszego kraju w przyjazne miejsca zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Wystarczy wspomnieć, że Katowice to jedno z najbardziej zielonych miast Polski, gdzie wskaźnik terenów zielonych przekracza 45%.

Konurbacja górnośląska składa się z kilkunastu miast na osi Gliwice – Dąbrowa Górnicza. Od czego warto zacząć wycieczkę? Spędzając weekend w miastach Śląska i Zagłębia koniecznie trzeba ruszyć unikatowym na skalę Polski Szlakiem Zabytków Techniki. Tylko tutaj w tak bliskiej odległości będziesz miał możliwość zobaczyć prawdziwe kopalnie z chodnikami położonymi ponad 300 metrów pod powierzchnią ziemi, maszyny fedrujące węgiel oraz sztolnie z podziemnymi trasami wodnymi, które pokonasz na pokładzie łodzi. W okolicy znajduje się też jeden z najbardziej cenionych polskich browarów (Browary Tyskie), gdzie oprócz poznania ich historii, warto skosztować świeżo ważonego piwa.

Brzmi dobrze, prawda? A o dopiero początek!

Metropolia może poszczycić się jedną z ciekawszych rewitalizacji terenów poprzemysłowych w Polsce. Przykładem jest Muzeum Śląskie usytuowane w samym centrum miasta, w dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice. Warto je odwiedzić przede wszystkim ze względu na obrazy Malczewskiego, Chełmońskiego czy Matejki. Część ekspozycyjna usytuowana jest zarówno w nowoczesnych pawilonach naziemnych, jak również w rozległych podziemiach Muzeum, nawiązujących do dawnej funkcji kopalni. Można tam podziwiać również panoramę całego regionu z punktu widokowego położonego na szczycie blisko 40 metrowej wieży wyciągowej. W Katowicach znajduje się również Silesia City Center – centrum handlowe zbudowane nie gdzie indziej, jak na terenie dawnej kopalni Gottwald. W częściach zabytkowych budynków zrobisz zakupy czy zjesz dobry lunch. Co ciekawe, to tutaj znajduje się również pierwsza w kraju kaplica usytuowana na terenie centrum handlowego.

fot. Tomasz Warszewski – stock.adobe.com

Zadbaj o dobre miejsce wypadowe

Podczas odwiedzin miast Śląska i Zagłębia niezwykle istotne jest wybranie odpowiedniego miejsca noclegowego, którego lokalizacja w łatwy i szybki sposób pozwoli dotrzeć do licznych atrakcji regionu. Świetnym wyborem jest polska sieć hotelowa Focus Hotels S.A., która dysponuje 11 obiektami w tym trzygwiazdkowym hotelem w Chorzowie – w samym sercu konurbacji. Hotel Focus Katowice Chorzów to nowoczesny obiekt posiadający 137 pokoi wyposażonych w indywidualny system klimatyzacji, zestaw do parzenia kawy i herbaty oraz szybki bezprzewodowy internet. W hotelu znajduje się restauracja z daniami kuchni polskiej oraz międzynarodowej, jak również całodobowy bar dla gości hotelowych. Każdy z odwiedzających ma także bezpłatny dostęp do strefy fitness wyposażonej w saunę suchą oraz siłownię. Do dyspozycji gości udostępniono również pokoje premium o wzbogaconym asortymencie. Obiekt dysponuje dużym, monitorowanym parkingiem, dzięki któremu unikniemy problemu z brakiem miejsca postojowego, który tak często dotyka turystów odwiedzających duże miasta. Lokalizacja tuż przy Drogowej Trasie Średnicowej (główna arteria konurbacji) pozwala dotrzeć wszędzie w bardzo krótkim czasie.

Moc atrakcji

Pisząc o sercu Górnego Śląska nie można zapomnieć o licznych atrakcjach dla dzieci i młodzieży. Bardzo blisko hotelu położony jest Park Śląski, a tam ogród zoologiczny, gdzie zobaczyć można pingwiny Humboldta, czy kangury rude. W tym samym parku znajdziesz Legendię – Śląskie Wesołe Miasteczko, słynny Stadion Śląski, będący areną największych wydarzeń sportowych i muzycznych w kraju, Planetarium Śląskie z wirtualnym symulatorem lotu w kosmos (w trakcie budowy) oraz kolejkę linową Elka, która pozwala zobaczyć cześć wspomnianych atrakcji z lotu ptaka. Dla osób lubiących mocniejsze wrażenia idealną atrakcją będzie tunel aerodynamiczny FlySpot w Katowicach oraz Wake Zone Stawiki w Sosnowcu. Katowice i okolice to kopalnia ciekawych miejsc. Historia w zaskakujący sposób łączy się tu z nowoczesnością. Ilość oferowanych atrakcji sprawia, że planując weekend… od razu warto go przedłużyć.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x