Co warto zobaczyć w Łodzi?

Łódź to jedno z tych miast, o których mówimy, że potrafi zaskoczyć. Kiedyś typowo przemysłowe, dziś świetnie wykorzystuje swój postindustrialny charakter.

Miasto przez wiele lat zamieszkiwane było przez bogate rody fabrykantów. Do dziś można tu podziwiać wiele pięknych zabytków,  w tym aż 100 dobrze zachowanych willi i pałaców fabrykanckich, wśród nich także te należące do najzamożniejszych rodów: Poznańskich, Scheiblerów, czy Heinzlów. Będąc w Łodzi trzeba koniecznie odwiedzić pałac Izraela Poznańskiego, w którym znajduje się Muzeum Miasta Łodzi. Ta słynąca z przepychu rezydencja pozwala wyobrazić sobie, jakimi fortunami zarządzali królowie bawełny. W dawnym kompleksie fabryk, należącym do tego przedsiębiorcy, znajduje się obecnie Manufaktura, czyli ogromne centrum handlowo-rozrywkowe. Można tu zrobić zakupy, zjeść obiad czy pójść do kina.

Spacerem po Piotrkowskiej

Niewątpliwie kolejną wizytówką Łodzi jest ulica Piotrkowska – jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie – liczy około 4,2 kilometra. Zdobią ją malownicze kamienice oraz pałace i pomniki. Jest tu także mnóstwo sklepów, kawiarni, restauracji, pubów czy klubów muzycznych. Ulica Piotrkowska tętni życiem cały rok, a to za sprawą odbywających się licznych jarmarków, festiwali oraz wydarzeń kulturalnych. Warto wspomnieć , że jednym z nich jest „Light Move Festival”, który co roku powiększa grono swoich fanów. Pokaz świateł na kamienicach i zabytkowych budynkach przyciąga turystów z całej Polski. Przy Piotrowskiej znajdują się też piękne, odremontowane stare podwórza, nadające jej niepowtarzalny charakter. Warto zobaczyć też „OFF Piotrkowska”- alternatywny kompleks wielofunkcyjny z restauracjami oraz miejscem na koncerty, zlokalizowany w dawnej przędzalni i tkalni. Nie bez powodu nazywany jest „Nowym Cudem Polski”. Spacerując po Piotrkowskiej natrafimy w końcu na Pasaż Róży, który otrzymał nagrodę „Złotej Pinezki” dla najlepszej atrakcji w województwie łódzkim. Pasaż powstał w ramach projektu „Diamenty Łodzi”, będącego częścią Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Zdobią go kamienice pokryte lustrami z maleńkich kawałeczków w różnorakich kształtach.

Nocleg w historycznym miejscu

Odwiedzając Łódź w celach turystycznych czy biznesowych warto zatrzymać się w ciekawym, historycznym obiekcie, jakim jest Hotel Focus mieszczący się przy ulicy Łąkowej. Focus Hotel Łódź znajduje się w odrestaurowanej fabryce z XIX . Fabryka Towarów Bawełnianych Juliusza Kindermanna wybudowana została w 1897 roku. Dziś funkcjonuje tu hotel, oferujący gościom 105 przestronnych pokoi wraz z restauracją, przestronnym parkingiem, sauną oraz salą bilardową. Warto również wspomnieć, ze Łódź znana jest także jako „HollyLodz”- stolica polskiej kinematografii. Jednym tchem wymienić można tak ważne dla filmowej historii naszego kraju miejsca: Wytwórnię Filmów Fabularnych, elitarną Szkołę Filmową oraz jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii. Również najmłodsi mogą tu znaleźć „filmowe” atrakcje. Pomniki postaci z bajek, takie jak: Miś Uszatek, Miś Colargol, Pingwin Pik Pok, Kot Filemon czy Wróbelek Ćwirek tworzą „bajkowy szlak turystyczny”. Poza zabytkami turyści odnajdą w Łodzi inne piękne miejsca, takie jak Ogród Botaniczny, w którym znajduje się ponad 18 zbiorników wodnych oraz blisko 3400 różnych gatunków roślin.

Dla aktywnych i ciekawych świata Łódź zaprasza do Experymentarium oraz Centrum Nauki i Techniki. Wystawy, warsztaty oraz gry, do nauki zachęcą nawet starszych. Warto zobaczyć również najnowocześniejsze cyfrowe Planetarium w Europie środkowo-wschodniej, gdzie poznamy kosmos w rozdzielczości 8K.

Nie dalej niż 2,7 km od Focus Hotel Łódź znajduje się jeden z największych parków wodnych w Polsce: Aquapark „FALA”. Strefa basenowa, świat saun, spa & wellness oraz wiele zjeżdżalni, zapewnią młodszym i starszym prawdziwą frajdę.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x