Co warto zwiedzić w Gdańsku?

Według rankingu Quality of Life Index 2019 Gdańsk uważany jest za najlepsze miasto do życia w Polsce. Stolica Pomorza wiele oferuje nie tylko mieszkańcom, ale również turystom. Co warto zobaczyć przechadzając się wzdłuż pięknych, gotyckich uliczek tego miasta?

Wycieczkę rozpoczynamy w miejscu dawnego LOT-u. To właśnie tutaj najczęściej umawiają się gdańszczanie. Dalej, przechodzimy do Targu Węglowego, który obecnie służy władzom miasta jako miejsce licznych wydarzeń i koncertów. Jak sama nazwa wskazuje w XV wieku na placu tym handlowano węglem. Możemy tu również podziwiać Złotą Bramę – dzieło Abrahama van den Blocke. Jej architektura jest utrzymana w stylu manieryzmu niderlandzkiego, co daje interesujący kontrast wśród licznych gotyckich i ceglanych zabytków Gdańska. Brama zaprasza nas do wejścia w najbardziej reprezentacyjną ulicę Długą. Idąc wzdłuż niej możemy podziwiać słynne kamienice należące niegdyś do bogatych mieszczan, kupców i burmistrzów.

Gdzie warto odpocząć?

Obowiązkowym punktem wycieczki w Gdańsku jest oczywiście Fontanna Neptuna, która powstała w 1633 roku i stanowi źródło najróżniejszych legend. Tuż obok fontanny widać piękną gotycko-renesansową fasadę Ratusza Głównego Miasta. Dalej przejść można do ulicy Długiego Targu, która zakończona jest Zieloną Bramą, prawdopodobnie najstarszą bramą wodną w Gdańsku. Nocne życie miasta tętni przede wszystkim wzdłuż ulicy Stągiewnej, gdzie znajdują się liczne restauracje i kluby. Zaledwie 1,5 km dalej, zlokalizowany jest hotel, w którym możemy zatrzymać się i odpocząć, nie oddalając się jednak od Starówki. Trzygwiazdkowy Focus Hotel Gdańsk, mieszczący się przy ulicy Elbląskiej 85, oferuje nie tylko pyszne jedzenie, ale również regenerację w saunie. Kolejny dzień warto rozpocząć od świeżej kawy i pysznego, hotelowego śniadania. Potem kierujemy się na Wrzeszcz.

Kierunek: Wrzeszcz

Zwiedzanie tej części Gdańska rozpoczynamy wzdłuż nurtu niepozornej rzeczki Strzyży. Tuż obok niej znajduje się historyczny, niestety już nieczynny Browar Gdański. Pozostałości zespołu browaru pochodzą z lat 1871-1930. Produkowano tu między innymi słynne gdańskie piwo jopejskie, które w swojej konsystencji przypomniało gęstą, słodką zawiesinę i według legend posiadało właściwości lecznicze. Wokół budowane jest ekskluzywne osiedle, które zachowuje architekturę browaru. Niedaleko możemy usiąść na ławeczce w klimatycznym Parku Grassa. Nazwa pochodzi od znanego niemieckiego pisarza Güntera Grassa, honorowego obywatela Miasta Gdańsk oraz wychowanka dzielnicy Wrzeszcz. Odnajdziemy tu również urokliwy Multimedialny Park Fontann. Nieopodal, tuż za galerią handlową Metropolia znajduje się kolejny hotel: Czterogwiazdkowy Focus Hotel Premium Gdańsk, położony przy ulicy Nad Stawem 5. Hotel oferuje swoim gościom nowoczesne pokoje, restaurację z ciekawym menu, saunę oraz siłownię. Jest to idealna przystań na odpoczynek, a wybierając apartament na 7. piętrze możemy podziwiać krajobraz gdańskiego Wrzeszcza oraz oddalonego o parę kilometrów Sopotu.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x