Co warto zobaczyć z dziećmi w Lublinie?

Jeśli szukacie ciekawego miejsca na rodzinną, weekendową wycieczkę – Lublin to doskonały wybór! To miasto pełne zaskakujących miejsc, w znakomity sposób łączące tradycję z nowoczesnością.

Czy wiecie, że Lublin od wieków nazywany był Kozim Grodem? Widniejący w herbie koziołek, nie znajduje się tam przypadkowo, a jego wizerunek można znaleźć w wielu częściach miasta. Żywe kozy oraz inne zwierzęta gospodarstwa domowego znajdziemy w urokliwie zlokalizowanym Muzeum Wsi Lubelskiej, potocznie zwane „Skansenem”. Cały obszar, który obejmuje Muzeum został intuicyjnie podzielony na sekcje odpowiadające poszczególnym regionom: Wyżynie Lubelskiej, Roztoczu, Powiślu, Podlasiu, Nadbużu oraz sektorom dworskim i miasteczku.

W ostatnich latach duże zainteresowanie wzbudziło oddanie do użytku najnowszego sektora, czyli Miasteczka, w którym można przyjrzeć się z bliska między innymi pracy dawnej agencji pocztowej, zakładu fryzjerskiego, gabinetu dentystycznego, restauracji, pracowni malarza szyldów czy  podziwiać piękny, XVII- wieczny kościół z Matczyna (najstarszy zachowany drewniany kościół parafialny na Lubelszczyźnie). Rokrocznie organizowane są tutaj obchody Nocy Świętojańskiej. To pierwszy – obowiązkowy punkt – na trasie wycieczki do Lublina!

Zielone tarasy na dachu Centrum Spotkania Kultur

W linii prostej od Ogrodu Botanicznego, w samym sercu miasta, o krok od Placu Litewskiego znajduje się Ogród Saski. Przez długi czas niedostępny dla mieszkańców i turystów przechodził żmudny remont by ostatecznie przeobrazić się w 13-hektarowy park oferujący morze atrakcji. Podczas gdy dorośli mogą zrelaksować się na ławeczce, na dzieci czeka plac zabaw oraz malowniczy staw, klomb z termometrem i barometrem oraz zegar słoneczny. Park daje również okazję do spotkania z pawiami, zamieszkującymi specjalną wolierę.

Dosłownie po drugiej stronie alei Racławickiej znajduje się nowoczesne Centrum Spotkania Kultur. Miejsce największych eventów i koncertów, na co dzień oferuje turystom możliwość spojrzenia na Lublin z nieco innej perspektywy. Na dachu budynku Centrum Spotkania Kultur znajdują się zielone tarasy. Inspiracją do stworzenia kompozycji roślinnych w podniebnych ogrodach była bogata flora regionu lubelskiego, jednego z najczystszych obszarów Unii Europejskiej. Spacerując wśród zieleni nic tylko podziwiać panoramę Lublina. Na tarasie można również odwiedzić Miejską Pasiekę Artystyczną, która wpisuje się w wielowiekową tradycję pszczelarstwa na Lubelszczyźnie.

Z tego miejsca z łatwością możemy odpuścić jazdę samochodem i przesiąść się na rower miejski lub elektryczne hulajnogi. Zaczniemy od tej atrakcji, która w wakacyjne wieczory przyciąga największą ilość zarówno turystów jak i samych mieszkańców Lublina, czyli Fontanna Multimedialna. Widowiskowa, mieniąca się mnóstwem kolorów i porywających dźwięków muzyki, za pomocą wody światła i dźwięku, opowiada o interesujących wątkach z historii miasta.

„Rezerwat Dzikich Dzieci”

Przy ulicy Dolnej Panny Marii znajduje się raj dla dzieci, czyli strefa bez rodziców w pełnym znaczeniu tego słowa. W Rezerwacie Dzikich Dzieci zasada jest jedna – rządzą dzieci, a rodziców obowiązuje zakaz wstępu do strefy ścisłej. Brzmi groźnie? Bez obaw, zabawa odbywa się pod czujnym okiem animatorów. Co dzieci robią w rezerwacie? To zależy tylko od ich wyobraźni. Do dyspozycji mają bowiem młotki, wkrętarki, gwoździe, deski, piły, sznurki itp. Przed rozpoczęciem budowania dzieci otrzymują gumowe rękawiczki. Tutaj dzieciom nie straszne narzędzia, a na najmłodszych czeka kuchnia błotna.

Od Bramy Krakowskiej rozpoczynamy natomiast wakacyjną lekcję historii. Nudy? Nic bardziej mylnego! Żadna maruda nie oprze się czarowi Legendy o Czarciej Łapie czy Lubelskiej Trasie Podziemnej. Bardzo dobrym pomysłem jest wynajęcie przewodnika, który przeprowadza turystów właśnie Szlakiem Lubelskich Legend. Warto poznać odpowiedzi na pytania: skąd wzięła się nazwa miasta, o czym śnił Leszek Czarny i w jakich sytuacjach pieje kogucik z Wieży Trynitarskiej? Podczas spaceru po lubelskim Starym Mieście przewodnik wraz z towarzyszącym mu koziołkiem, w przystępny i ciekawy sposób zapoznają dzieci z historią miasta, wykorzystując w tym celu najpopularniejsze i najbardziej pasjonujące lubelskie legendy. Dawny ratusz – niegdyś Trybunał Koronny, a dziś Urząd Stanu Cywilnego, stojący na środku rynku jest miejscem gdzie swój początek ma wspomniana Lubelska Trasa Poziemna. Któż by przypuszczał, że najwięcej ciekawych historii i legend można usłyszeć głęboko pod powierzchnią miasta! Trasa ta powstała w wyniku połączenia kilkunastu z licznych staromiejskich piwnic, których historia sięga początku XVI w., czyli stulecia największej świetności Lublina.

Doskonała baza wypadowa

Zatrzymując się w Lublinie warto wybrać Hotel Focus Premium, zlokalizowany w samym centrum miasta, przy ulicy Podzamcze 1, oddalony zaledwie o 500 metrów od murów Zamku Lubelskiego. Znakomita lokalizacja to tylko jeden z atutów. Focus Hotel umożliwia bezpłatny nocleg dla dzieci i młodzieży do lat 18 w pokoju z rodzicami.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x