Miasto nad Brdą

Bydgoszcz znalazła się na 10. miejscu w rankingu European Best Destination 2020 i wystąpiła tam jako jedyne polskie miasto. W zestawieniu wyprzedziła między innymi stolice dużych europejskich państw: Rzym, Madryt, Berlin czy Pragę. Wysokie miejsce w rankingu tylko potwierdza, że w Bydgoszczy jest wiele do odkrycia.

Krajobraz Bydgoszczy kształtuje w dużej mierze rzeka Brda, przepływająca przez samo jej centrum. Potencjał rzeki jest znakomicie wykorzystywany m.in. podczas festiwalu Ster Na Bydgoszcz, który przyciąga tysiące fanów turystyki wodnej. W zachodniej części Starego Miasta położona jest Wyspa Młyńska – jedno z najbardziej urokliwych miejsc w mieście. Dużo zieleni, rekreacyjna łąka, piękne nabrzeża, zabytkowe domy i postindustrialne budynki – wszystko to sprawia, że to obowiązkowy punkt wycieczki do Bydgoszczy. W 2012 roku Wyspa Młyńska otrzymała Certyfikat „Najlepszy Produkt Turystyczny” nadany przez Polską Organizację Turystyczną. Wyspa połączona jest z lądem kilkoma mostami, między innymi „Mostem Miłości”, przez który dostaniemy się pod robiący wrażenie gmach Opery Nova. W Bydgoszczy wytyczona została również trasa turystyczna – Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH20. Podążając wytyczoną trasą natrafimy na historię piętnastu miejsc wpisanych w przestrzeń miasta, które od zawsze związane były z wodą.

Ciekawa oferta muzealna

Symbolem Bydgoszczy są spichrze położone nad Brdą. Duża ich część została niestety zniszczona podczas II wojny światowej. Spichrze, które przetrwały trudną historię, można podziwiać w samym centrum miasta. W jednym z nich znajdziemy wystawę z eksponatami archeologicznymi. Ważnym ułatwieniem dla turystów, którzy szukają możliwości przemieszczania się jest Bydgoski Tramwaj Wodny. Do wyboru mamy dwie linie – słoneczną oraz staromiejską. Jeśli nie interesuje nas wodna przejażdżka można wybrać tramwaj szynowy. Miasto posiada najdłuższą trasę tramwajową w Polsce!

Bydgoszcz oferuje również szeroką ofertę muzealną: Europejskie Centrum Pieniądza, Mennica Bydgoska, Dom Leona Wyczółkowskiego czy cieszące się ogromną popularnością Muzeum Mydła i Historii Brudu. Wrażenie robi też Exploseum – pohitlerowska fabryka zbrojeniowa. Na terenie kompleksu powstała mająca aż 2 kilometry trasa, prowadząca między innymi podziemnymi korytarzami.

Weekendy bydgoszczanie często spędzają w Myślęcinku – Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku, liczącym ponad 800 hektarów. Do dyspozycji są ścieżki rowerowe, trasy spacerowe oraz stok narciarski, a osoby szukające mocniejszych wrażeń mogą latem spróbować swoich sił w wake-parku.

Nocleg w historycznym hotelu

Jednym z najciekawszych zarówno architektonicznie, jak i historycznie, miejscem na nocleg jest Focus Hotel Premium Pod Orłem – umiejscowiony w centrum miasta u zbiegu ulic Gdańskiej i Dworcowej. Hotel powstał w 1896 roku. Cały projekt budowy został zlecony znanemu bydgoskiemu budowniczemu Józefowi Święcickiemu. Hotel wyróżnia się piękną architekturą i unikatowym wystrojem oraz dwiema historycznymi salami: Malinową oraz Kolumnową z antresolą. Obecnie jest kategoryzowany na 4 gwiazdki.  Wśród gości hotelu wyliczyć można miedzy innymi takie postaci historyczne, jak Józef Piłsudzki, Stanisław Wojciechowski czy Józef Haller.

Nocleg w takim miejscu z pewnością stanowić będzie jeden z najbardziej atrakcyjnych punktów wycieczki do Bydgoszczy!

 

4.7 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x