Sypialnia w stylu art déco

Luksus, artystyczna finezja i geometryczny ład, tak w skrócie można określić styl art déco. Narodził się on w latach 20-tych ubiegłego wieku i objął zarówno sztukę, jak i architekturę. Jego nazwa wywodzi się od francuskiego art– sztuka i décoratif – dekoracyjny. Powstał w odpowiedzi na secesję – art nouveau i jej brak dyscypliny przestrzennej. W przeciwieństwie do poprzedniego stylu, art déco charakteryzuje się zamiłowaniem do symetrii, zgeometryzowaniem form i dążeniem do znalezienia piękna w funkcji przedmiotu użytkowego, z dużym naciskiem na jego jakość i precyzję wykonania. I chociaż minęło sto lat od jego powstania, to nadal pozostaje aktualny i pożądany. Jak zatem urządzić sypialnię by nawiązywała do przełomu cudownych lat 20-tych i 30-tych?

Szlachetny kolor

Sypialnia art déco jest elegancka i ekskluzywna. Tu każdy szczegół ma znaczenia i składa się na spójną całość. Dobierając kolory ścian wybierzmy ciemne nasycone barwy. Granat, butelkowa zieleń czy czekoladowy brąz będą idealnym tłem dla dodatków i wykończenia mebli w kolorze złota i srebra. By nie zmniejszać optycznie pomieszczenia możemy je zestawić z jasnym beżem, jak i rożnymi odcieniami bieli. W klimat lat 20-tych wpisze się również tapeta, na jednej ze ścian, z geometrycznym wzorem.

Geometria i symetria

Najważniejszym elementem każdej sypialni jest łóżko. W tym wypadku jest podwójnie ważne, bo nadaje wnętrzu tego pożądanego rozmachu. Łóżko w sypialni art déco powinno być obszerne i tapicerowane. Wezgłowie, obite miękkim welurem z geometrycznymi przeszyciami, może sięgać nawet sufitu, to ono determinuje klimat wnętrza. Z takim wystrojem idealnie współgrać będą wezgłowia w kwadraty lub romby z brytyjskiej manufaktury Somnus lub francuskiej Treca Paris.

Symetrycznie po obu stronach łózka ustawmy stoliki nocne w prostej formie, wykończone lustrzanymi frontami, bądź oparte na lekkiej połyskującej metalowej konstrukcji. Bardzo ważnym elementem wystroju są również lampy. Zachowując podstawowe zasady stylu art déco powinny mieć geometryczne kształty koła, kwadratu czy prostokąta i być rozmieszczone symetrycznie względem łóżka. To czy znajdą się na stolikach nocnych czy nad, to już kwestia naszych upodobań, ważne, by zachować zasady. Art déco, w przeciwieństwie do secesji, nie lubi żadnych dodatkowych zdobień, elementów florystycznych czy ferii barw. Prosta forma i szlachetne materiały to podstawa tego nurtu.

Detal i materiał

Wybierając tkaniny do sypialni w stylu art déco postawmy na te z lekkim połyskiem. Zamsz, welur, jedwab wydobędą głębię z ciemnych kolorów butelkowej zieleni, granatu czy brązu. Zarówno narzuta na łóżko, jak i zasłony mogą być z tej samej tkaniny. Styl dwudziestolecia międzywojennego lubi błysk, więc wszystkie dodatki w kolorze srebra i złota są jak najbardziej pożądane. Pamiętajmy tylko o zachowaniu symetrii i ich geometrycznych kształtach. Prostokątne świeczniki, kuliste wazony i w różnych kształtach lustra wypełnią wnętrze w stylu art deco nadając mu szlachetności i elegancji. Pamiętajmy, że styl ten lubi ład i porządek, zaplanujmy więc dużo miejsca na przechorowywanie, komody, szafy, tak by w sypialni, poza dostojnym łóżkiem i dodatkami, nie było zbędnych rzeczy.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x