Kosmetyki naturalne – czy sprawdzają się przy każdym rodzaju cery?

Co to są kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne to preparaty, które wytwarzane są na bazie składników występujących w naturze. Najczęściej są to surowce pochodzenia roślinnego, ale także mineralnego. W niektórych kosmetykach naturalnych znajdują się również składniki pochodzenia odzwierzęcego, jednak warunkiem jest pozyskiwanie ich od żywych przedstawicieli fauny i tylko w taki sposób, aby nie powodować u nich szkód zdrowotnych. W tym miejscu warto zaznaczyć, że dla wegan pozyskiwanie jakichkolwiek surowców odzwierzęcych jest nieetyczne – dlatego wszystkie kosmetyki naturalne posiadające oznaczenie „Vegan” są wolne od takich półproduktów.

Proces wytwarzania kosmetyków naturalnych opiera się na znanych od wielu setek lat sposobach, takich jak tłoczenie, ekstrakcja, filtracja, destylacja czy suszenie. Oczywiście w nowoczesnych laboratoriach odbywa się to w kontrolowanych ściśle warunkach, które zapewniają maksymalny poziom higieny, a tym samym bezpieczeństwa.

Kosmetyki naturalne: jakie wymogi muszą spełnić?

Kosmetyki, aby mogły otrzymać nazwę „naturalnych”, muszą spełniać szereg wymogów. Po pierwsze, w ich składzie nie mogą znajdować się parabeny i sztuczne konserwanty. Co więcej, preparaty te nie mogą być konserwowane przy użyciu olejków eterycznych, a także pakowane w próżniowej atmosferze.

Nie bez znaczenia jest również zawartość procentowa substancji czynnych. Kremy niskiej jakości zawierają niewielką ilość substancji odżywczej, które są zanadto rozcieńczone, aby faktycznie móc wykazywać intensywne działanie lecznicze. Jeśli zależy nam na skutecznych kosmetykach naturalnych, powinniśmy wybierać takie, w których wyciągi z roślin, oleje i hydrolaty znajdują się na pierwszych miejscach na liście składu.

Warto pamiętać, że istotne jest także to, w jaki sposób są pozyskiwane surowce do produkcji kosmetyków naturalnych. Rośliny, które służą do preparowania półproduktów, zgodnie z definicją muszą pochodzić z certyfikowanych, ekologicznych upraw. Dzięki temu uzyskujemy pewność, że do ich uprawy nie wykorzystywano szkodliwych substancji chemicznych w formie nawozów czy oprysków, które przenikają do roślin i wpływają na ich budowę.

Dobrym przykładem kosmetyków naturalnych są preparaty marki Weleda, która od lat tworzy produkty w oparciu o tradycyjne receptury, z zachowaniem najwyższych standardów ekologicznych oraz poszanowaniem dla bioróżnorodności. Kosmetyki Weleda znajdziesz w aptekach dbających o asortyment naturalny: https://www.apo-discounter.pl/weleda-c-596

Zalety stosowania kosmetyków naturalnych

Kolejne badania wykazują, że chemiczne substancje, sztucznie produkowane w laboratoriach i dodawane do kosmetyków, potrafią głęboko wnikać w skórę i przedostawać się głębiej, a następnie gromadzić w narządach wewnętrznych: wątrobie, nerkach, węzłach chłonnych. Tego typu preparaty potrafią co prawda przynosić spektakularne rezultaty w postaci błyszczących włosów, gładkiej cery czy nawilżenia, jednak to tylko powierzchowny efekt. Długotrwałe ich stosowanie może prowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia, a w przypadku formaldehydów – nawet do rozwijania się nowotworów.

Stosowanie kosmetyków naturalnych, pozbawionych SLS-ów, parabenów, glikoli i olejów mineralnych daje nam pewność, że nasze rytuały pielęgnacyjne są bezpieczne , a dodatkowo nie szkodzą środowisku.

Czy każdy rodzaj cery skorzysta na kosmetykach naturalnych?

Dobrze dobrane do potrzeb cery kosmetyki naturalne zapewniają długotrwały efekt – co prawda często trzeba na niego czekać odrobinę dłużej, niż w przypadku kosmetyków z dodatkiem sztucznych substancji, jednak jest on znacznie trwalszy. Wynika to z faktu, że w zwykłych kosmetykach drogeryjnych wiele substancji dodawanych jest do składu po to, aby zapewnić spektakularny rezultat krótkoterminowo – po dłuższym czasie stosowania preparaty te mają działanie komedogenne (zapychające pory) i uczulające. Naturalne kosmetyki wysokiej jakości dogłębnie odżywiają skórę, wygładzają ją, wspomagają w procesach regeneracyjnych i robią to stopniowo – w tempie dostosowanym do możliwości naszego organizmu.

Kosmetyki naturalne są również dobrym wyborem w przypadku bardziej problematycznej cery: wymagającej i dojrzałej. Mitem jest, że skóra pokryta trądzikiem czy z zaawansowanymi objawami starzenia skorzysta wyłącznie na silnych preparatach o sztucznym składzie. W przypadku trądziku oczywiście wskazane jest włączenie leczenia farmakologicznego pod okiem dermatologa, jednak używanie dobranych przez profesjonalistę kwasów AHA (pochodzących z roślin) wykazuje bardzo dobrą skuteczność w stopniowym i łagodnym usuwaniu zmian zapalnych, a także pozostałości po nich.

W kosmetologii odmładzającej od dawna stosuje się peelingi kwasami pozyskiwanymi bezpośrednio z roślin, we wsparciu olejów naturalnych i maseczek bazujących na glinkach. Obecna oferta kosmetyków naturalnych sprawia, że tego typu rytuały pielęgnacyjne możemy odbywać również w domu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x