Podróż statkiem po trawie – ciekawe atrakcje Elbląga

Elbląg to wciąż jeszcze niedoceniana destynacja turystyczna, położona pomiędzy Krainą Tysiąca Jezior a Trójmiastem. Idealnie usytuowany, z piękną, odbudowywaną Starówką, w pobliżu wspaniałych atrakcji turystycznych, warty jest zwrócenia na niego uwagi.

Katedra Św. Mikołaja

Początki kościoła sięgają połowy XIII w., kiedy powstało prostokątne prezbiterium i 5 przęseł korpusu. Przez dwa stulecia kościół był stopniowo rozbudowywany, z dwukrotną zmianą programu przestrzennego – pierwotnie bezwieżowa hala, po dobudowaniu wieży i podwyższeniu nawy głównej stała się bazyliką, a po podwyższeniu naw bocznych ponownie halą. W kościele znajduje się wysoka na 97 metrów wieża widokowa.

Kanał Elbląski

Kanał Elbląski – żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W 1978 fragment kanału uznano za zabytek techniki, natomiast w 2011 został uznany za pomnik historii. Kanał Elbląski w 2007 r. w plebiscycie „Rzeczpospolitej” został uznany za jeden z siedmiu cudów Polski.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Obecne zbiory Muzeum to zarówno spuścizna po przedwojennym Muzeum Miejskim, które zostało założone w roku 1864, jak również nabytki i dary powojenne oraz zabytki pochodzące z badań archeologicznych prowadzonych przez elbląskie Muzeum – m.in. z wikińskiej osady Truso, elbląskiego Starego Miasta czy cmentarzyska gockiego w Weklicach. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zajmuje się zbieraniem materiałów dotyczących historii miasta Elbląga i okolic.

Brama Targowa

Jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych zabytków Elbląga. XIV-wieczna budowla stanowiła w przeszłości fragment nieistniejących już murów obronnych miasta. Obecnie, po remoncie przeprowadzonym w 2006 roku, na jednym z najwyższych pięter powstał taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę elbląskiego Starego Miasta. Można stąd również obejrzeć główną arterię starego Elbląga, ulicę Stary Rynek. Brama udostępniana jest do zwiedzania od maja do września, wówczas działa tam punkt Informacji Turystycznej.

Centrum Sztuki Galeria EL

Centrum Sztuki Galeria EL posiada kolekcję obrazów, grafik i innych prac plastycznych, gromadzoną od chwili powstania w latach 60′ do chwili obecnej. Na kolekcję składają się prace artystów lokalnych oraz tych, których dzieła mieli okazję prezentować. Istotną część kolekcji stanowią wyjątkowe prace gromadzone przez lata przez założyciela Galerii EL – Gerarda Bluma Kwiatkowskiego, przekazane Galerii EL po jego śmierci w roku 2015 przez spadkobierców. Wybrane prace ze zbiorów Galerii są okazjonalnie prezentowane publicznie w cyklu „Tajemnice Magazynów”. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem stałej ekspozycji, na którą składać się będą dzieła ze zbiorów własnych.

Stare Miasto

Starówka Elbląska z historycznym układem urbanistycznym, podzamczem, zespołem klasztornym i szpitalnym, z charakterystyczną dla Elbląga Ścieżką Kościelną, z zespołem zrekonstruowanych kamieniczek, to miejsce, które powinien odwiedzić każdy turysta. Od kilkunastu lat prowadzona jest rekonstrukcja Starówki. Kamieniczki które tu powstają, nawiązują do dawnego stylu zabudowy.

Na tym jeszcze nie koniec! Elbląg to również idealna baza wypadowa do zwiedzenia najcenniejszych pereł turystycznych okolicy, do których zaliczyć można przynajmniej dwie:

Frombork

W tym przytulnym miasteczku rybackim, słynny astronom Mikołaj Kopernik spędził 30 lat swojego życia. Żył i pracował w sąsiedztwie jednej z najpiękniejszych ufortyfikowanych świątyń gotyckich na świecie. W tym miejscu Kopernik udowodnił, że ziemia krąży wokół słońca, a nie na odwrót. Półgodzinne koncerty na XVIII-wiecznych barokowych organach w XIII-wiecznej katedrze są niesamowite! Zaplanuj także wizyty w Muzeum Kopernika, Muzeum Medycznym i Planetarium.

Malbork

Od 1309 roku Malbork był siedzibą wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego i stolicą jednego z najpotężniejszych państw średniowiecznej Europy. Jest największym gotyckim zespołem zamkowym na świecie, o powierzchni około 21 hektarów, arcydziełem architektury obronnej i rezydencjonalnej późnego średniowiecza. Każdy miłośnik historii powinien choć raz zobaczyć Muzeum Zamkowe w Malborku.

A jeśli wolicie spędzać czas aktywnie uprawiając sporty to zapraszamy na Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Jest to najbardziej spektakularny projekt rowerowy, jaki do tej pory zrealizowano w Polsce. To ponad 2000 km specjalnie wytyczonej trasy (trasa główna 1887,5 km, trasy łącznikowe i boczne: łącznie 192 kilometry), którą od początku do końca przygotowano po to, aby dawać radość podróżowania i poznawania. Szlak wiedzie przez pięć województw wschodniej Polski (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie). Już samo poznanie każdego z nich z osobna stanowi niezwykłe doświadczenie, a poznanie ich wszystkich zdaje się być jak czytanie wspaniałej baśni.

Jeśli planujesz wypad do Elbląga to koniecznie zatrzymaj się w Focus Hotel Premium Elbląg. Usytuowany w samym sercu odbudowywanego elbląskiego Starego Miasta hotel, przyciąga kontekstem historycznym, niecodziennym klimatem oraz przyjazną atmosferą. Focus Hotel Premium Elbląg zapewni Wam komfortowy pobyt w przestronnych pokojach. W hotelowej restauracji Dom Królów, której niepowtarzalne smaki znane są w całym mieście, będziecie mieli okazję skosztować autorskich dań szefa kuchni, a w hotelowym SPA zrelaksujecie się i wspaniale wypoczniecie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x