Wszystko, co musisz wiedzieć o kurtkach puchowych

Szykując się na sezon zimowy, nie możemy pominąć najważniejszego, czyli bardzo ciepłej kurtki, która zapewni nam optymalną ochronę przed mrozem. Mimo upływu lat i rozwoju technologii wciąż najbardziej cenionym rodzajem ocieplenia pozostaje puch naturalny. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając zimową kurtkę?

Rodzaje puchu i ich przeznaczenie

Szukając swojej idealnej kurtki puchowej, możemy mieć w pierwszej chwili problem z podjęciem decyzji. Szeroki asortyment sklepów, jak np. https://www.e-horyzont.pl/kobieta/kurtki-damskie/kurtki-puchowe-damskie.html i duża liczba modeli może przyprawić o zawrót głowy. Oprócz kwestii wizualnych przy wyborze kurtki przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na wypełnienie. Jeśli chodzi o właściwości termiczne, najwyżej ceniony jest puch gęsi. Gdy planujemy górskie wyprawy zimą, będzie to idealny wybór. Do warunków panujących w mieście wystarczy z kolei w zupełności nieco tańszy puch kaczy lub jego mieszanka z puchem gęsim.

Najczęstsze mity na temat kurtek puchowych

Jak wokół każdego tematu pojawiło się kilka mitów na temat puchu naturalnego, w które wierzymy i powtarzamy je od lat, a które niekonieczne są prawdą.

Puch naturalny nie nadaje się dla alergików: Mit

Prawidłowo przygotowany puch zostaje poddany starannej obróbce (takiej jak pranie, odpylanie i suszenie w wysokiej temperaturze). W tych warunkach staje się on biologicznie obojętny i pozbawiony roztoczy, a to one są najczęściej przyczyną reakcji alergicznych.

Kurtek puchowych nie należy prać: Mit

Fakt: Puch po zamoczeniu skleja się i traci swoje właściwości. Jednak po wysuszeniu wraca do poprzedniego stanu. Jeśli więc pierzemy rzeczy wypełnione pierzem w odpowiedni sposób i dbamy, by dobrze wyschły, nic się z nimi nie stanie. Pranie jest wskazane, jeśli chcemy, by puch zachował swoje właściwości na długie lata — tylko czysty puch, niezanieczyszczony tłuszczem i solą, pozostaje sprężysty.

Kurtka puchowa musi być ciężka: Mit

W rzeczywistości produkty ocieplone puchem wysokiej jakości są lekkie oraz pozwalają się skompresować do niewielkich rozmiarów. O właściwościach grzewczych nie decyduje bowiem ilość, a sprężystość puchu. Im jest większa, tym więcej powietrza zatrzymuje się w puchu, izolując przed mrozem. Z tego powodu na szlaku o wiele lepiej sprawdzają się produkty puchowe, które możemy zwinąć w lekki i poręczny pakunek.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Planując wyprawę w góry, powinniśmy być przygotowania na każde warunki. Podstawą są oczywiście dobre buty: https://www.e-horyzont.pl/buty/buty-meskie/buty-gorskie-i-trekkingowe-meskie.html oraz outdoorowa kurtka. Jak już wspomnieliśmy, najlepiej jako wypełnienie sprawdzi się puch gęsi lub mieszanka gęsiego z kaczym, jeśli szukamy bardziej budżetowej opcji. Nie zapominajmy o tym, że puch pod wpływem wilgoci traci swoje właściwości termiczne, a o przemoczenie na szlaku nie trudno. Dlatego warto zwrócić uwagę także na materiał zewnętrzny kurtki, który powinien być wodoodporny i gęsto utkany, tak aby nie przepuszczać pojedynczych piórek. Jednocześnie musi być lekki — w przeciwnym razie puch nie będzie mógł się swobodnie rozprężać, a tym samym będzie gorzej chronił przed zimnem. Jeśli wiemy, że będziemy użytkować kurtkę w warunkach dużej wilgotności, warto poszukać modeli kurtek wypełnionych puchem impregnowanym, zabezpieczonym przed zbytnim chłonięciem wilgoci.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x