Czym zastąpić mleko?

Mleko krowie to produkt o wysokiej wartości odżywczej. To bogactwo wapnia, fosforu, magnezu, łatwo przyswajalnego białka, lekkostrawnych tłuszczów, witamin A, D, E, witamin z grupy B oraz innych pierwiastków takich, jak cynk, fluor, miedź, kobalt, brom.

Choć mleko krowie to zdrowy produkt, wiele osób nie może go spożywać. To głównie osoby, które mają problemy z trawieniem laktozy oraz osoby cierpiące na alergię na białko mleka krowiego. Wówczas trzeba wyeliminować mleko z diety. Ze spożywania mleka krowiego rezygnują też weganie.

Ale produkty mleczne mogą znajdować się w niektórych gotowych potrawach i wyrobach. Należy więc dokładnie czytać etykiety artykułów spożywczych.

Mleko roślinne

Doskonałym zamiennikiem mleka krowiego jest mleko roślinne znajdujące się w ofercie sklepu bee.pl. To napój przypominający mleko pod względem smaku, konsystencji, koloru. Produkowany jest ze składników roślinnych takich, jak soja, migdały lub ryż.

Mleka (napoje) roślinne nie zawierają laktozy ani cholesterolu, są też o wiele mniej kaloryczne od mleka krowiego. Niektóre mleka roślinne wzbogacane są w wapń, żelazo i witaminy. Do najpopularniejszych napojów roślinnych należą: napój sojowy, napój migdałowy, napój kokosowy, napój owsiany, napój ryżowy.

Mleko sojowe to produkt powstały na bazie nasion soi. To najczęściej wybierane mleko roślinne. Pod względem wartości odżywczych jest najbardziej zbliżone do mleka krowiego.

Mleko migdałowe ma mniej kalorii i mniej białka niż mleko sojowe.

Stanowi idealny dodatek do kawy, deserów, owsianki.

Mleko kokosowe posiada wyrazisty, kokosowy smak, stanowi idealny dodatek do deserów. Mleko owsiane zawiera więcej błonnika niż inne mleka roślinne. Mleko ryżowe to mleko o wyjątkowo niskiej zawartości kalorii. Zawiera niewiele tłuszczu i białka.

Mleko bez laktozy

Na rynku dostępne jest mleko bez laktozy. To dobre rozwiązanie tylko w przypadku osób cierpiących na nietolerancję laktozy. Dostępne są też produkty mleczne bez laktozy, np. jogurt, twaróg, śmietana. Jednak osoby cierpiące na alergię na białka mleka nie powinny zastępować takimi produktami zwykłego mleka i jego przetworów.

Wyeliminowanie nabiału z diety jest związane z ryzykiem wystąpienia niedoborów wapnia. Wapń to budulec kości i zębów. Jest niezbędny do prawidłowej pracy serca. Aby pokryć zapotrzebowanie organizmu na wapń, warto wzbogacić dietę w zielone warzywa, rośliny strączkowe, orzechy, ryby, pełnoziarniste produkty zbożowe.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x