Mattsons – oczywiście, że ze Szwecji

Historia firmy Mattsons, producenta jednych z najbardziej luksusowych i najwygodniejszych łóżek na świecie, zaczyna się dość nietypowo, bo… w tartaku. Założony w Österkvarn w szwedzkim Malmbäck w 1851 roku przez Isaka Mattsona, miał dostarczać najwyższej jakości drewno regionalnym wytwórcom mebli. Wkrótce stał się źródłem surowca dla prężnie rozwijającej się rodzinnej firmy, a tworzone przez nią łóżka stały się sławne również poza granicami Szwecji.

Siła tradycji w historii rodzinnej firmy

20 lat po założeniu firmy, stery w rodzinnym biznesie przejmuje Karl, syn Isaka. Rozpoczyna się okres prężnego rozwoju manufaktury, któremu sprzyja zakup drugiego tartaku i stosowanie coraz nowocześniejszych technologii produkcji. Postępujący rozwój regionalnych firm produkujących meble z drewna powoduje coraz większe zapotrzebowanie na surowiec naturalny, a firma – już pod wodzą trzeciego pokolenia rodziny Mattson – inwestuje w kolejne zalesione tereny w okolicach Smålandii. Frans Mattson, wnuk Isaka, przejmując pieczę nad rodzinną firmą pod koniec XIX w., stawia na rozwój w dwóch kierunkach. Pierwszym jest nawiązanie relacji z partnerami zagranicznymi i eksport drewna do Danii i innych europejskich krajów. Drugim natomiast – tym, który zaważył na późniejszych losach marki – jest dostrzeżenie potencjału, jaki niosło połączenie produkcji najwyższej jakości drewna z inwestycją we własną markę meblarską. Rozwijając i unowocześniając rodzinny biznes, w 1924 roku Frans otwiera firmę Mattsons Madrassfabrik, która szybko zyskuje sławę dostawcy wysokiej klasy łóżek i materacy. Za doskonałą renomą przychodzi poszerzenie grona klientów. Teraz materace i łóżka marki Mattsons zamawiane są nie tylko do wnętrz prywatnych, ale też jako wyposażenie luksusowych hoteli i ekskluzywnych jachtów. Produkty Mattsons opanowują nie tylko szwedzką branżę meblarską – stają się rozpoznawalne i doceniane też na rynkach międzynarodowych.

Łóżko skrojone na miarę

Mimo iż wszystkie produkty marki Mattsons łączy wspólny mianownik – idealna jakość wykonania – nie proponuje ona jednego, konsekwentnego stylu. Jak mówi Anders Mattson: nasza wizja polega na tym, aby klient był w stanie w dużej mierze określić wygląd i styl, który najlepiej pasuje do jego domu, jego osobowości. Od ekscentrycznego chłodu po klasyczną elegancję. Twój wybór. W końcu to twoja sypialnia.

Luksus, to nie tylko design i styl, ale przede wszystkim wygoda. Legendarny komfort łóżek marki Mattsons to połączenie ręcznie szytych i wypełnianych materacy w trzech wersjach dostosowanych do wymagań użytkownika, oraz uniwersalnej bazy: podstawy i dna w typie skandynawskim lub kontynentalnym, ekskluzywnej tapicerki i unikatowego zagłówka. Kolekcja podstawowa oferuje siedem kombinacji tworzących luksusowe łóżka – modele Blk Vlvt, Elegance, Pure, Soulful, Rise, Strand oraz Light.

Idealny komfort ręcznie szytego materaca

Materace Mattsons produkowane są wyłącznie ręcznie, z poszanowaniem przekazywanej od pięciu pokoleń tradycji rzemieślniczej. Z pieczołowitością wypełniane końskim włosiem, otoczone warstwami wełny, czystej bawełny i lnu, wyposażone w materac wierzchni, zwiększający komfort użytkowania. Pod względem twardości i rozmiaru dobierane indywidualnie, w kolekcji podstawowej dostępne w trzech wersjach: Tagel Tradition, Tagel Kuvert i Tagel Strech.
Tapicerka i zagłówek jako elementy dopełniające designerską całość.

Mimo że marka Mattsons nie wpisuje się w pogoń za najnowszymi trendami wnętrzarskimi, w każdym sezonie proponuje klientom nowe wersje tapicerki i unikalne projekty zagłówków. W tym roku na rynku pojawiła się limitowana, obejmująca jedynie 50 łóżek, kolekcja Ocean Beds by Mattsons. Dostępna jest w trzech wersjach kolorystycznych utrzymanych w tonacjach zieleni i błękitu. Zaprojektowana we współpracy z Fundacją One Ocean, ma pomagać zwiększać świadomość problemu zanieczyszczeń wód morskich.

Mattsons od ponad 200 lat pozostaje firmą rodzinną, zatrudniającą jedynie kilkudziesięciu doświadczonych rzemieślników. Szwedzi nie startują do wyścigu o tytuł największego producenta najbardziej luksusowego łóżka na świecie, choć jakość ich produktów nie odbiega od tej oferowanej przez gigantów w segmencie wyposażenia sypialni – Hästens, czy Savoir Beds. Konsekwentnie podążając jednak ścieżką wytyczoną przez przodków i kultywując rodzinną tradycję rzemieślniczą, staje się ich poważną konkurencją.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x