Sposoby na skuteczne pranie zabrudzonych ubrań!

Sposoby na skuteczne pranie zabrudzonych ubranZabrudzonych ubrań nie musimy spisywać na straty. Większość nawet bardzo trudnych plam usuniemy przy pomocy odpowiedniego środka piorącego. Warto pamiętać przy tym, aby zawsze bezwzględnie przestrzegać również zaleceń producenta, zamieszczonych na metce każdego ubrania. Dzięki temu dopierzemy odzież bez uszkadzania struktury materiału czy utraty koloru tkaniny.

Na najtrudniejsze plamy – odplamiacz

Przyschniętych plam z wina, kawy, trawy czy soków owocowych nie usuniemy w zwykłym cyklu prania. Musimy w pierwszej kolejności pozbyć się zabrudzeń punktowo, przy pomocy odpowiedniego odplamiacza. Do wyboru mamy preparaty w formie płynnej lub w formie proszku. Żele i płyny odplamiające pakowane są z kolei w saszetki, butelki i specjalne opakowania z aplikatorem, na przykład ze szczoteczką lub ze spryskiwaczem. Sposób ich użycia może różnić się w zależności od konkretnego produktu. Jednych odplamiaczy używamy na sucho, innych po namoczeniu plamy. Z reguły preparat potrzebuje maksymalnie kilku minut, aby wywabić plamę. Po tym czasie należy wypłukać materiał i uprać ubranie jak zwykle. Po trudnych plamach nie powinno zostać ani śladu.

Proszek do prania, płyn czy żel?

Odpowiedni środek piorący to podstawa idealnie czystego prania. Na rynku najdłużej towarzyszą nam proszki do prania, a nieco krócej płyny i żele piorące. Jakie zalety mają poszczególne rozwiązania? Proszek do prania to tradycyjny środek piorący, który nadal cieszy się dużą popularnością. Jest to uzasadnione przede wszystkim jego wydajnością i skutecznością. Opakowanie proszku do prania wystarcza na długo, a ograniczony wybór wariantów – do prania białego lub kolorowego – ułatwia dobór produktu do rodzaju wsadu. Poza tym, proszek można dozować według uznania, dostosowując ilość preparatu do ilości prania, dzięki czemu unikamy marnowania produktu i pieniędzy.

Żele i płyny do prania charakteryzują się łatwą rozpuszczalnością w wodzie. Działają nawet w niskich temperaturach i skutecznie przenikają przez włókna tkanin. Łatwo również wypłukują się z ubrań, co pozwala uniknąć pozostawiania osadów na różnych materiałach. Dobre wypłukiwanie zmniejsza także ryzyko reakcji alergicznych. Podobnie, jak proszki do prania, płyny czy żele można dozować według potrzeb, nie marnując produktu na mniejsze wsady. Różnica między żelem a płynem sprowadza się przede wszystkim do różnicy w konsystencji – żele są gęstsze, a dzięki temu bardziej wydajne.

A może wygodne kapsułki?

Kapsułki do prania to stosunkowa nowość, która zdobyła już jednak serca wielu miłośników idealnie czystego prania przy minimalnym wysiłku. Kapsułki są bardzo proste w użyciu – wystarczy wrzucić je wraz z praniem do bębna. Nie ma potrzeby dostosowywać ilość preparatu do wagi wsadu czy stopnia zabrudzenia, bowiem zasada jest prosta: jedno pranie to jedna kapsułka. Warto wiedzieć, że każdy produkt tego typu to z reguły połączenie kilku składników, na przykład żelu i odplamiacza, żelu i proszku do prania, a nawet żelu, odplamiacza i płynu do płukania. Dzięki temu do wyprania odzieży, usunięcia plam i nadania tkaninom miękkości oraz przyjemnego zapachu nie potrzebujemy już niczego więcej.

Chemia chemii nie równa

Jeśli stawiamy na wygodę, wybierzemy kapsułki piorące. Jeżeli chcemy samodzielnie dozować preparat do prania, sięgniemy po proszek lub płyn. Warto wiedzieć jednak, że liczy się nie tylko forma, ale również jakość produktu. Za najskuteczniejszą uchodzi natomiast chemia gospodarcza zza granicy. Preparaty zachodnich producentów są mocno skoncentrowane, skuteczne i wydajne. Ich zakup jest ekonomiczny, bowiem wystarczy już niewielka ilość produktu, aby wyprać pranie równie skutecznie, co z użyciem sporej dawki tradycyjnych środków. Atutem chemii z Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Włoch jest także przyjemny zapach, który długo utrzymuje się na pranej odzieży oraz zaawansowana formuła, która nie tylko pierze, ale również pielęgnuje. Zagraniczne środki piorące łączą skuteczność z delikatnością i ochroną zarówno włókien, jak i samej pralki.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x