Karabińczyki – niezawodne łączniki o szerokim zastosowaniu

Karabińczyki to niewielkie pierścienie z zamkiem z boku służące do łączenia wielu elementów. Mogą one być wykonane z plastiku, aluminium tytanu oraz stali. Te niepozorne przedmioty są podstawowym elementem sprzętu wspinaczkowego. Czym charakteryzują się karabińczyki oraz gdzie można je jeszcze zastosować?

Karabińczyki- – rodzaje oraz kształty

Karabińczyki producent to niewielkie przedmioty składające się z korpusu oraz ruchomego ramienia, czyli zamka wyposażonego w sprężynę. Często są również wyposażone w blokadę chroniącą przed przypadkowym otwarciem.

Obecnie na rynku dostępne są różnorodne tego typu produkty. Różnią się one pomiędzy sobą nie tylko rodzajem tworzywa z którego zostały wykonane, lecz także kształtem oraz zastosowaniem. Ich podział bardzo często jest dokonywany ze względu na kształt:

 • korpusu
 • ramienia zamka
 • zamka

Jeśli chodzi o kształt korpusu to wyróżnia się między innymi karabińczyki:

 • nerkowate
 • trójkątne
 • owalne (x)
 • d- kształtne
 • gruszkowate
 • HMS (H).

Dzieląc te produkty ze względu na kształt ramienia zamka wyróżnia się karabińczyki:

 • proste
 • zgięte
 • oraz druciane

Dobrym wyborem są niezawodne podczas użytkowania karabińczyki posiadające zabezpieczenie przed ewentualnym otwarciem zamka. Każdy klient zainteresowany ich zakupem ma do wyboru łączniki z mechanizmami:

 • przesuwanymi
 • bagnetowymi
 • zakręcanymi
 • łączącymi powyższe typy

Karabińczyk wspinaczkowy a bezpieczeństwo podczas wypraw górskich

Istnieje mnóstwo takich sytuacji podczas których konieczne jest posługiwanie się linami. Podczas uprawiania sportów ekstremalnych tj. żeglarstwo czy wspinaczka doskonale sprawdzają się liny wykonane z polipropylenu, które to odznaczają się bardzo dużą wytrzymałością.

W celu ich odpowiedniego zamocowania niezbędny jest mocny karabińczyk. Jego istotnym zadaniem jest szybkie łączenie poszczególnych elementów. Dzięki temu ten wyczynowy sport można uprawiać w bezpieczny sposób.

Jaki karabińczyk wspinaczkowy jest najlepszym wyborem?

Wyposażenie się w odpowiedni sprzęt pozwala na czerpanie niesamowitej przyjemności oraz na bardzo emocjonujące doznania. Jaki wybrać karabińczyk, aby uprawianie tego sportu było bezpieczne?

Podczas wyboru trzeba zawsze zwrócić szczególną uwagę na wytrzymałość. W tej ekstremalnej dziedzinie sportu doskonale sprawdzają się:

 • karabińczyki D – kształtne – które to są bardzo wytrzymałe. Ich osie poprzeczne są takiej samej długości. Z ich pomocą można z łatwością łączyć liny oraz pętle. Ze względu na swój kształt mogą być z powodzeniem wykorzystywane do łączenia szerokich taśm
 • karabińczyki HMS – które to są idealnym wyborem dla początkującego sportowca uprawiającego wspinaczkę górską. Są one bardzo pomocne podczas asekuracji oraz ekstremalnych zjazdów. Bardzo dobrze współpracują z lonżami, zatem zapewniają wspinaczowi wysoki poziom bezpieczeństwa
 • karabińczyki do ekspresów – które to pozwalają na stworzenie ekspresów na każdej trasie wspinaczkowej. Zazwyczaj posiadają one zamki bez dodatkowej blokady, niemniej można w bardzo szybki i wygodny sposób wpinać w kolejne punkty występujące na drodze wspinaczkowej
 • karabińczyki hybrydy – czyli różnorodne modyfikacje podstawowych wersji. Są one bardzo praktyczne i w dużym stopniu ułatwiają wspinaczkę.

Karabińczyk aluminiowy czy stalowy – jaki wybrać?

Dostępne na rynku łączniki różnią się pomiędzy sobą tworzywem z którego zostały wykonane. Każdy sportowiec uprawiający sporty ekstremalne ma do wyboru karabińczyki aluminiowe oraz stalowe. Które zatem są najlepszym wyborem?

Pierwsze z nich charakteryzują się tym, że są bardzo lekkie i jednocześnie bardzo wytrzymałe. Drugie natomiast są nieco cięższe, ale również bardzo mocne. Ze względu na posiadane właściwości są one bardzo często wykorzystywane w pracach wysokościowych oraz w speleologii. Wybór powinien być zawsze dobrze dostosowany do rodzaju wykonywanych zadań.

Jakie zastosowanie posiadają karabińczyki plastikowe?

W wielu sklepach dostępne są również karabińczyki plastikowe. Są one przeznaczone do łączenia pasków, uchwytów, oraz smyczy. Doskonale sprawdzają się podczas zmieniania paska naramiennego w torbie sportowej.

Z kolei w plecach dzięki plastikowym karabinkom można przypinać drobne, poręczne przedmioty. Mogą one także służyć do mocowania różnorodnych akcesoriów w wózkach dziecięcych. Te o mniejszym rozmiarze doskonale sprawdzają się do zakładania smyczy na identyfikatory oraz do zawieszania kluczy.

Na rynku dostępne są również obrotowe karabinki z plastiku, które to są doceniane przede wszystkim przez właścicieli psów. Umożliwiają one bezproblemowe przypinanie obroży oraz szelek. Obecnie wybór karabińczyków jest bardzo duży, zatem każdy klient zainteresowany zakupem może wybrać idealny dla swoich potrzeb.

Źródło: https://agry.pl

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x