Najcenniejsze składniki w męskiej pielęgnacji

Męska pielęgnacja powinna bazować na skutecznych składnikach, które nawilżą i odżywią skórę, jednocześnie odpowiadając na jej wyjątkowe i indywidualne potrzeby. Wśród tysięcy produktów i marek warto więc wybierać kosmetyki, których używanie będzie nie tylko szybkie i przyjemne, ale przede wszystkim – efektywne.

Czytając składy balsamów, kremów i olejków do brody przyjdzie Ci zmierzyć się z szeregiem obcobrzmiących nazw. Aby ułatwić ci wszelkie decyzje stworzyliśmy listę najbardziej pożądanych składników, które dadzą Ci gwarancję najlepszej i najskuteczniej pielęgnacji.

Specyfika męskiej skóry

Skóra człowieka ma określoną strukturę – bez względu na wiek i płeć. Warto jednak pamiętać, że jej potrzeby są uzależnione od np. typu cery, schorzeń, uwarunkowań genetycznych i indywidualnych potrzeb. Dlatego też kosmetyki dla kobiet niekoniecznie są rekomendowane mężczyznom, a produkty męskie nie zawsze odpowiedzą na oczekiwania „płci pięknej”.

Warto pamiętać, że męska skóra jest nieco grubsza, przez co zachodzące procesy starzenia są wolniejsze i mniej widoczne. Twardość ta determinowana jest przez m.in. pojawiający się zarost, który wymaga odpowiedniej, regularnej i sumiennej pielęgnacji. Dlatego też mężczyźni powinni kłaść szczególnie duży nacisk na składniki nawilżające i łagodzące. Ważne jest, aby te wnikały jak najgłębiej, a nie działały wyłącznie na pierwszą, płytką warstwę skóry.

Skóra męska, pomimo tego, że lepiej radzi sobie z upływem czasu, również wymaga ochrony przeciwzmarszczkowej i filtra UV, który stanowi barierę przed promieniowaniem, toksynami i zanieczyszczeniami.

Składnik I: Aminokwasy

Skóra mężczyzn posiada więcej kolagenu i elastyny, dlatego ważne jest, aby wybierać kosmetyki, wzbogacone o tzw. aminokwasy, zapobiegające nadmiernej utracie wody z naskórka. Ponadto, ich dobór przyśpiesza regenerację oraz zapobiega przedwczesnemu starzeniu się komórek.

Kremy, balsamy i mydła z aminokwasami wspierają naturalną barierę obronną skóry, chroniąc ją przed działaniem czynników zewnętrznych (np. atmosferycznych) oraz aktywując produkcję kolagenu, który odpowiada za odpowiednią sprężystość. Szeroką gamę produktów, spełniających te wymagania, znajdziesz w sklepie Menland.

Mówiąc o aminokwasach mamy na myśli szereg, różnorodnych składników, takich jak np.

  • Glicerynę, która wspomaga regenerację skóry,
  • Argininę, która wykazuje się działaniem przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym,
  • PCA, które nie tylko nawilża, ale także zapobiega utracie wody,
  • Histydynę, która ochrania skórę przed promieniowaniem i uszkodzeniami mechanicznymi,
  • Treoninę, która bierze udział w procesie tworzenia kolagenu i elastyny.

Składnik II: substancje aktywne

Substancje aktywne (lub innej „czynne”) odpowiadają za działanie produktu i realnie wpływają na poprawę stanu skóry. Jest to bardzo szeroka grupa składników, które wykazują się efektem terapeutycznym i nierzadko powodują, że dany produkt może aktywnie działać wewnątrz naskórka.

Wśród najcenniejszych i najczęściej rekomendowanych substancji aktywnych w męskich kosmetykach wymienia się, np.

  • Kwas azelainowy – blokuje enzymy, które odpowiedzialne są za powstawanie przebawień. Doskonale radzi sobie z bliznami i zmianami trądzikowymi,
  • Kwas traneksamowy – zmniejsza unaczynienie skóry, przez co nie pojawiają się przebarwienia i plamy, przypominające rumień,
  • Ceramidy – odbudowują barierę ochronną naskórka i regenerują go. W ten sposób skóra szybciej się „odnawia” i niweluje uszkodzenia powstałe na skutek np. golenia,
  • Wąkrota azjatycka – roślina, która wykazuje się działaniem przeciwzapalnym, przyśpiesza gojenie się ran – również tych, powstałych od zacięcia lub podrażnienia.

Składniki III: witaminy

Witaminy mają działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu chronią naskórek przed starzeniem. Ponadto stymulują odnowę, pobudzają fitoblasty (które z kolei stymulują wytwarzanie kolagenu i elastyny) oraz działają nawilżająco. Niektóre grupy witamin poprawiają funkcje barierowe, zapobiegając wnikaniu szkodliwych czynników i substancji.

Wśród szczególnie cennych witamin, wymienia się np.

  • Witaminę A – która niweluje suchość, uelastycznia i nawilża skórę. Ponadto witamina A odblokowuje pory i przyczynia się do usuwania zaskórników,
  • Witamina B3 – reguluje wydzielenia sebum, poprawia właściwości barierowe naskórka, stymuluje wytwarzanie ceramidów,
  • Witamina D – stymuluje fitoblasty, nawilża, zmiękcza oraz przyśpiesza gojenie się ran i podrażnień,
  • Witamina C – uelastycznia skórę, działa detoksykująco, rozjaśnia przebarwienia i usuwa wolne rodniki.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Blog Ozonee
2 lat temu

Suplementacja i odpowiednie kosmetyki robią robotę, ale dla mnie ważne jest też wysypianie się. Bez tego skóra wygląda fatalnie

1
0
Would love your thoughts, please comment.x