Naturalne kosmetyki do higieny intymnej – dla kogo i dlaczego warto?

Dlaczego warto używać kosmetyków dedykowanych higienie intymnej?

Miejsca intymne są wyjątkowo wrażliwe i wymagają specjalnej troski i specjalnych kosmetyków. Z wielu powodów: począwszy od nieco innego Ph przez cienkość i delikatność skóry po zwiększoną podatność na wszelkie infekcje bakteryjne. Używanie kosmetyków zbyt zasadowych (jak mydeł nie przeznaczonych do higieny intymnej), podrażniających, za mało nawilżających (jak typowych żeli pod prysznic) może zakończyć się bolesnymi podrażnieniami, wysuszeniem i namnażaniem się niepożądanych bakterii, powodujących nieprzyjemne i, na dłuższą metę groźne, infekcje.

Produkty przeznaczone do higieny intymnej z kolei są nie tylko delikatniejsze i silnie nawilżające. Umożliwiają zarówno dokładne, jak i łagodne oczyszczenie stref intymnych, nie naruszając przy tym ochronnej flory bakteryjnej, chroniącej m.in. przed infekcjami.

W składach tych kosmetyków bardzo często pojawiają się łagodne substancje myjące i nawilżające o odpowiednim Ph jak: kwas mlekowy, naturalne tłuszcze, oleje i olejki roślinne, panthenol czy szereg innych składników, zależnie od produktu i producenta.
Warto zatem do swojej higieny, ciała i zdrowia podejść odpowiedzialnie i zainwestować w mleczko, żel, emulsję lub kostkę do higieny intymnej. W tym przypadku szczególnie poleca się kosmetyki naturalne, które muszą spełniać znacznie bardziej restrykcyjne normy niż „kosmetyki normalne”, możemy mieć zatem pewność dobrej jakości.

Łagodne, krótkie i przemyślane składy minimalizują ryzyko podrażnień i uczuleń, a olejki, oleje i ekstrakty roślinne zapewniają całą masę dobroczynnych substancji o działaniu łagodzącym, wzmacniającym i nawilżającym.

Naturalne kosmetyki do higieny intymnej – dla kogo?

Od kilku już lat kosmetyki naturalne cieszą się coraz większa popularnością! Nie bez powodu. W prawdziwych, dobrej jakości produktach tego typu próżno szukać wielu kontrowersyjnych substancji jak SLSy czy parabeny. Należy zaznaczyć, że nie są to składniki szkodliwe, jednak nie sprawdzają się dobrze u wielu osób. Z tego też powodu po kosmetyki naturalne nie sięgają ludzie tylko zainteresowani ekologią i naturalną pielęgnacją, ale i ci, szukający dobrych, konkretnych, treściwych składów. Bywa jednak, że właśnie z tych przyczyn decydujemy się na „bardziej naturalną” pielęgnację i rezygnujemy z produktów do higieny intymnej, nie wiedząc nawet, że istnieje wiele wartościowych, naturalnych produktów dedykowanych właśnie tym strefom naszego ciała!

Choć nie są one tak liczne i popularne, jak „kosmetyki zwykłe”, przeznaczone do tegoż celu, przy odrobinie zainteresowania nie ma problemu, by znaleźć zadawalający nas produkt.

Naturalne kosmetyki do higieny intymnej są zatem dla każdego, kto ceni treściwe, krótkie składy, bogactwo substancji aktywnych lub decyduje się żyć bardziej ekologicznie.

Należy jednak mieć świadomość, że kosmetyki naturalne – ze względu na wysoką zawartość składników roślinnych – również mogą niektórych uczulać. Jeżeli jesteśmy alergikami, warto przebadać się pod kątem potencjalnych alergii np. na rumianek.
Olejek rumiankowy, choć ma wspaniałe właściwości pielęgnacyjne i antybakteryjne i pozostawia przyjemny, świeży, ziołowy zapach, może być alergenem. Z wiedzą, na co jesteśmy uczuleni, a na co nie, będziemy mogli wybrać produkt i skorzystać w pełni z jego pielęgnacyjnych właściwości.

Również osoby z Atopowym Zapaleniem Skóry mogą używać kosmetyków naturalnych, także tych do higieny intymnej, po uprzednim przestudiowaniu składu lub konsultacji dermatologiem.

Jak jednak wyżej już wspomniano, wybór jest na tyle duży, że nikt, w tym alergicy i osoby cierpiące na AZS, nie powinien mieć problemu ze znalezieniem satysfakcjonującego kosmetyku.

Kosmetyki naturalne do higieny intymnej – jaka cena?

Ze względu na znacznie bardziej skomplikowany proces produkcji (np. w uzyskiwaniu roślinnych ekstraktów i olejków), liczne, bardzo precyzyjne wymogi, jakie kosmetyki naturalne muszą spełniać, skondensowanie, brak „zapychaczy” w składzie i, co za tym idzie, dużą wydajność produktu cena jest odrobinę wyższa niż w przypadku standardowych, drogeryjnych kosmetyków do higieny intymnej.

Może się ona wahać w okolicach od 20 do 40 złotych, w zależności od tego, z jakim produktem mamy do czynienia. Żele będą przeważnie najtańsze, z kolei najdroższe bywają bardzo wydajne, starczające na długo kostki i produkty o większej pojemności. Więcej znajdziesz tutaj.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x