Szkocka Whisky. Kiedy zaczęła się jej historia i co ją charakteryzuje?

Whisky często nazywana jest „wodą życia”, ponieważ pije się ją od wieków w Szkocji i Irlandii. Whisky to destylowany napój alkoholowy wytwarzany ze sfermentowanego zacieru zbożowego. Na ogół wytwarza się go w wyniku destylacji etanolu wytwarzanego w drodze fermentacji zbóż takich jak jęczmień, kukurydza, żyto, pszenica, a czasem innych zbóż, które są wykorzystywane jako surowiec (słodowany lub niesłodowany).

Jak produkowana jest szkocka Whisky i z jakich składników ?

Szkocka whisky jest zazwyczaj destylowana dwukrotnie, ale niektóre są destylowane nawet trzykrotnie! Najpopularniejszymi rodzajami szkockiej whisky są single malt, blended malt i blended grain. Single malty są wytwarzane w 100% z jęczmienia słodowanego, podczas gdy słody mieszane zawierają zarówno jęczmień słodowany jak i inne zboża, takie jak kukurydza czy pszenica. Wielu producentów zboża mieszane wykorzystują jako składnik bazowy. Są to wyłącznie niesłodowane ziarna zbóż, takie jak kukurydza lub pszenica. Proces produkcji szkockiej whisky rozpoczyna się od zmielenia słodu jęczmiennego na miazgę, która jest następnie gotowana, w wyniku czego powstaje cukier i rozpuszczalne białka. Cukry te są wykorzystywane do produkcji alkoholu podczas fermentacji, z kolei białka działają jak enzymy, które przekształcają te cukry w alkohol i dwutlenek węgla.

Jakie są rodzaje szkockiej Whisky ? Co to jest Single malt, blended malt i blended grain?

Scotch może być mylący i onieśmielający dla każdego, kto dopiero zaczyna pić. Zrozumienie różnych rodzajów szkockiej whisky ułatwi zamawianie w barze lub kupowanie butelek w sklepie. . Scotch Single Malt Pojedynczy słód jest wytwarzany z jednej destylarni i zazwyczaj jest przeznaczony do popijania. Whisky single malt może być droższa niż whisky blended, ponieważ ma mocniejszy, bardziej złożony smak. Oznacza to, że zwykle dojrzewanie również trwa dłużej. Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy na swojej szkockiej, spróbuj zamiast tego wybrać jeden z wielu stylów i marek mieszanych szkockich. . Szkocka może być dość droga i droższa im jest starsza. Trudniej jest też znaleźć niektóre z rzadszych szkockich whisky i blendów, które kosztują dużo. Czy szkocka whisky jest dla ciebie naprawdę dobra? Chociaż wiele osób uważa, że picie whisky jest szkodliwe dla zdrowia, badania pokazują, że może nie mieć bardziej szkodliwych skutków

Mity i fakty dotyczące szkockiej whisky

Szkocka whisky to rodzaj whisky produkowany w Szkocji. To nie tylko napój, ale stał się ważnym symbolem szkockiej kultury. Istnieje wiele mitów na temat szkockiej whisky, a oto kilka faktów, które musisz znać.

1) Pierwsza pisemna wzmianka o szkockiej whisky miała miejsce w 1494 r., kiedy król Jakub IV nakazał budowę destylarni w pałacu Linlithgow.

2) Parlament szkocki uchwalił ustawę o akcyzie w 1823 r., która zapewniała destylatorom ochronę przed angielską konkurencją i pozwalała im ustalać własne ceny za to, co sprzedawali w Szkocji.

3)W 1831 roku królowa Wiktoria odwiedziła Glasgow i była zdumiona sprzętem gorzelni, który zobaczyła. Były to małe destylarnie, które już wtedy od jakiegoś czasu produkowały whisky

4) W 1877 r Kongres Stanów Zjednoczonych przyjął ustawę regulującą produkcję i opodatkowanie whisky, która pozostaje w mocy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Blog Ozonee
2 lat temu

Garść przydatnej wiedzy! Warto znać dobrą szkocką i zawsze mieć w zapasie butelkę. rewelacyjnie nadaje się również na prezent

1
0
Would love your thoughts, please comment.x