Jak się rozbudzić?

Nasz organizm powinien być rano wypoczęty i gotowy do działania. Nie zawsze jednak pokrywa się to z rzeczywistością. Przedstawiamy pomysły, jak się rozbudzić i z werwą rozpocząć kolejny dzień.

Pobudzacze

Pierwsza rzecz, która przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o pobudzeniu to kawa. Kawa zawiera kofeinę, która blokuje receptory odpowiadające za odczuwanie zmęczenia. Ten sam efekt, a nawet czasem lepszy, osiągniemy dzięki zielonej herbacie oraz liściom ostrokrzewu paragwajskiego znanemu jako yerba mate. Yerba zawiera kofeinę, natomiast herbata – teinę, która pod względem chemicznym nie różni się od kofeiny. Warto jednak pamiętać, że kawa wypłukuje część minerałów z organizmu, w tym magnez, który reguluje ciśnienie krwi i odpowiada za odpowiednie napięcie mięśni. Natomiast jej zamienniki pomagają nam pozbyć się toksyn z organizmu.

Czynności

Nic nas bardziej nie pobudza niż aktywność fizyczna. Dzięki niej krew zaczyna intensywniej krążyć, dzięki czemu organizm jest lepiej dotleniony. Co więcej, podczas ćwiczeń nadnercza wydzielają adrenalinę, która motywuje nas do działania, a mózg zaczyna wytwarzać dopaminę znaną jako hormon szczęścia. Taka aktywność to nie musi być nic wielkiego. Może to być krótka przejażdżka rowerowa zamiast jazdy samochodem, szybki spacer przed pracą lub nawet zrobienie kilku pompek czy pajacyków. Pomocny przy porannym rozbudzaniu może być również krótki, letni prysznic. Chłodna woda również pobudza układ krążenia do pracy, obkurcza naczynia krwionośne, a serce zaczyna szybciej bić. Można też spróbować z drugiej strony –oprócz ciała obudzić nasz mózg. Spróbuj rozwiązać rano układankę, sudoku lub krzyżówkę. Mózg będzie zmuszony do działania i szybciej zredukuje uczucie zmęczenia. Jeszcze inną kwestią jest odpowiednie odżywianie. Nie bez przyczyny mówi się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Mózg czerpie energię z cukrów, dlatego śniadanie powinno zawierać węglowodany złożone, które przez dłuższy czas będą stopniowo uwalniać energię.

Zapobieganie

Przede wszystkim jednak należy spojrzeć na swój cykl dobowy, czyli m.in. zbadać, ile czasu potrzebujemy żeby się w pełni wyspać, o której się kładziemy, o której godzinie jemy ostatni posiłek itd. Kolejnym niezwykle ważnym elementem jest zadbanie o odpowiedniej jakości materac, który zapewni nam odpowiedni komfort snu (takie znajdziemy w ofercie H&H Solutions). Materac powinien być sprężysty, nie za miękki, ani nie za twardy i najlepiej dopasowujący się do kształtu naszego ciała. Warto też zwrócić uwagę na warunki panujące w sypialni – czy jest w niej zbyt gorąco? Zbyt chłodno? Czy może przeszkadzać nam hałas z pobliskiej ulicy? Czy jest zbyt jasno? To wszystko są czynniki wpływające na jakość naszego snu, które mogą utrudnić nam wypoczynek, a w konsekwencji rano negatywnie wpłynąć na rozbudzenie organizmu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Blog Ozonee
1 rok temu

Mnie najlepiej się śpi po treningu 😀 zmęczenie pomaga mi zasnąć i dobrze się wyspać, ale niestety nie mogę codziennie trenować. Rutyna w godzinach zasypiania też pomaga 🙂

1
0
Would love your thoughts, please comment.x