Zapalenie mięśni stawu skokowego

Zdrowe i prawidłowo ukształtowane stopy są podporą ludzkiego ciała. To dzięki nim możemy się chodzić, biegać i uprawiać sporty. Urazy wokół kostek i stóp są dość powszechne. Kontuzje spowodowane są przeciążeniem, słabą mobilnością lub bezpośrednimi uderzeniami. 

Co to jest staw skokowy?

Staw skokowy otoczony jest torebką stawową, która od wewnątrz wyłożona jest cienką błoną śluzową wytwarzającą mazi stawową. Płyn maziowy jest zwykle tylko cienką warstwą, która smaruje powierzchnie stawów, ale w wielu przypadkach dochodzi do podrażnienia błony śluzowej kostki i powstania stanu zapalnego. Jednocześnie często wytwarza się zbyt dużo mazi stawowej.

Jakie są przyczyny zapalenia stawu skokowego?

Zapalenie mięśni stawu skokowego może być widoczne w wyniku różnych schorzeń reumatycznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów czy dna moczanowa. Ale może wystąpić także po rzeczywistych urazach stawu skokowego, takich jak skręcenia i uszkodzenia chrząstki.

Jakie są objawy zapalenia stawu skokowego?

Ból i opuchlizna to pierwsze i najszybciej odczuwalne objawy, że ze stawem skokowym dzieje się coś niedobrego. Obrzęk w obrębie kostki może powodować ograniczenia ruchu całej kostki.

Kiedy tkanka stawu skokowego jest uszkodzona lub podrażniona, organizm stara się zwiększyć krążenie krwi w okolicy — prowadzi to do bólu, miejscowego obrzęku, przegrzania, zaczerwienienia skóry i odleżyn. Objawy te będą miały różną intensywność w zależności od uszkodzenia lub podrażnienia tkanki. Ważne jest, aby odróżnić stan zapalny od infekcji (zakażenie bakteryjne lub wirusowe).

Leczenie zapalenia stawu skokowego

Jeśli przyczyną zapalenia była mechaniczna, tzn. zapalenie powstało w wyniku przeciążenia lub uderzenia, to często stan zapalny stopniowo ustępuje samoczynnie. Wystarczy zapewnić nogom dużo odpoczynku i możliwie ograniczyć ruch, aby nie doszło do powikłań. Leczenie domowe wspomóc można maściami chłodzącymi. Ulgę przyniesie też zabandażowanie kostki.

Ból mięśni skokowych bez wyraźnej przyczyny powinien od razu skłonić do wizyty u lekarza. Działania diagnostyczne pozwolą określić przyczynę zapalenia oraz wdrożyć odpowiednie leczenie farmakologiczne. Jeśli przyczyna stanu zapalnego jest dobrze leczona, zwykle stosunkowo szybko można powrócić do normalnej aktywności. Dostępne są także zastrzyki z kwasem hialuronowym lub kortykosteroidami, które są podawane bezpośrednio do stawu skokowego.

Utrzymujący się stan zapalny mięśnia stawu skokowego może wymagać leczenia operacyjnego. Podczas zabiegu w znieczuleniu ogólnym, oczyszcza się staw poprzez usunięcie blizny i obrzęku błony śluzowej.

Więcej informacji o zapaleniu mięśni stawu skokowego: https://jem24h.pl/

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x