Czy klimatyzacja osusza powietrze?

Stosowanie klimatyzacji w biurach, sklepach i domach jest obecnie powszechnym sposobem na skuteczne obniżenie temperatury w upalne dni. Klimatyzacja może być także z powodzeniem używana do ogrzewania powietrza w jesienne lub zimowe wieczory, ponieważ wiele nowoczesnym klimatyzatorów jest wyposażonych funkcję grzania. A czy klimatyzacja może również osuszyć powietrze?

Czy klimatyzacja może osuszyć powietrze?

W trakcie chłodzenia powietrza wewnątrz klimatyzatora wytwarzają się kropelki wody, które są odprowadzane do ociekacza, a ich nadmiar musi zostać usunięty w sposób grawitacyjny lub przy użyciu pompki. W wyniku tego procesu powietrze w klimatyzowanym pomieszczeniu może stopniowo się osuszać, a wówczas niektóre osoby mogą zacząć się uskarżać na delikatny dyskomfort. Sytuacji tej można łatwo zaradzić poprzez zastosowanie specjalnych przyrządów do mierzenia wilgotności powietrza. Poza tym nowoczesne klimatyzatory często mają funkcję DRY, która umożliwia dowolną regulację tego parametru i pozwala na ustawienie trybu osuszania tak, aby uzyskać optymalną wilgotność powietrza. Jednak jeśli daną osobę interesują usługi profesjonalnego osuszania pomieszczeń, to warto sprawdzić ofertę firmy https://tech-nob.eu/, która zajmuje się usuwaniem wilgoci i odgrzybianiem.

Co jeszcze wpływa na suchość powietrza w mieszkaniu?

Suche powietrze w mieszkaniu może wpływać drażniąco na skórę, śluzówkę nosa i oczy. Dlatego, jeśli taki problem się pojawi, warto poszukać jego przyczyny. Mimo że klimatyzacja może osuszać powietrze, to jednak nie zawsze będzie źródłem tego typu problemów. Ponieważ czasem suchość powietrza może wynikać z niesprawnej wentylacji i zaburzonej cyrkulacji powietrza w danym pomieszczeniu. Takiej sytuacji nie wolno bagatelizować, gdyż niedrożna wentylacja może sprzyjać powstawaniu grzybów i rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych dla życia i zdrowia bakterii oraz innych drobnoustrojów. Wówczas trzeba skorzystać z pomocy fachowców, którzy przy pomocy specjalistycznego sprzętu na przykład z https://www.deltatechnika.pl/, udrożnią system wentylacyjny i sprawnie uporają się z problemem suchego powietrza.

Warto pamiętać również, że osuszanie powietrza nie zawsze musi być zjawiskiem negatywnym, a kluczowy w tym przypadku będzie poziom wilgotności danego pomieszczenia, który powinien wynosić mniej więcej od 45%-60%. W przypadku niższych lub wyższych wartości trzeba będzie dokładnie przyjrzeć się nie tylko klimatyzacji, ale i całemu systemowi wentylacyjnemu, aby wykluczyć poważniejszą awarię i szybko rozwiązać powstały problem.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x