Jak dobrać oświetlenie do mieszkania?

Projektowanie wnętrz to nie tylko wybór koloru ścian, mebli czy dekoracji. Oświetlenie ma ogromny wpływ na końcowy efekt aranżacji. Ważny jest wygląd lamp pasujących do stylu pomieszczenia, ale jeszcze ważniejszy jest sposób zaplanowania oświetlenia w pomieszczeniu. Gdzie zamontować oświetlenie, jakich żarówek użyć, w jaki sposób umieścisz oprawy oświetleniowe, to pytania które pomogą stworzyć projekt doskonały. Jeśli połączysz wszystkie te czynniki we właściwy sposób, możesz zadbać o stylowe i funkcjonalne wnętrze. Nasz poradnik pomoże Ci skomponować oświetlenie do Twojego mieszkania. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze lamp do mieszkań, salonów, kuchni, sypialni i pokoi dziecięcych.

Wpływ oświetlenia na wnętrze

Oświetlenie możemy wykorzystać tak samo jak pędzle i farby, a jest to świetne narzędzie do uzyskania efektu wizualnego lub wprowadzenia określonej atmosfery do pomieszczenia.                                                                                                                                To, w jaki sposób rozmieszczamy światła, gdzie kierujemy wiązkę, jak łączymy żarówki o różnej mocy, jest bardzo ważne dla odbioru w pomieszczeniach.

Funkcja oświetlenia wnętrza nie jest zbyt skomplikowana. Każdy, kto doświadczył awarii zasilania, wie, jak szybko środowisko wewnętrzne może zmienić się z wygodnego i funkcjonalnego w zagracone i nieprzyjemne. Potrzebujemy światła, aby widzieć lepiej, a w zależności od umiejscowienia i mocy świateł możemy nadać pomieszczeniu określony klimat. Możemy podkreślić to, na czym chcemy się skupić lub ukryć niedociągnięcia wewnętrzne. Dobre oświetlenie to nie tylko ozdobienie wnętrza swoją formą, ale także lepsze doświetlenie i wyeksponowanie wnętrza.

Jak zaprojektować oświetlenie w domu?

Dobrym podejściem jest wybranie co najmniej 5-7 punktów świetlnych jako punktu początkowego. Wśród nich mogą być:

  • Oświetlenie ogólne takie, jak lampy sufitowe lub oprawy emitujące światło podstawowe w całym pomieszczeniu,
  • Oświetlenie funkcjonalne, czyli lampki do czytania przy fotelach lub sofach, blatach kuchennych i lampach stołowych
  • Reflektor tzn. światło skierowane na określony punkt, taki jak ściana w ramce, obraz, regał lub w celu stworzenia gry cieni na ścianie
  • Oświetlenie dekoracyjne, to ściemniane światła, oświetlenie łańcuchowe i świece.

Właściwe zaplanowanie miejsc z rozproszonymi, zacienionymi światłami może stworzyć ciekawą atmosferę, ale nie w przypadku oświetlenia funkcjonalnego. Planując i instalując oświetlenie, warto dokładnie przemyśleć, w jakich pomieszczeniach i miejscach będą przebywać członkowie rodziny. Ciekawe propozycje oświetlenia do mieszkania, domu, a także lampy parkowe znajdziecie na stronie https://www.elmarco.pl/

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x