Kamera termowizyjna do lokalizacji wycieków – jak jej używać?

Pęknięcia, nieszczelności i wycieki to występujące powszechnie awarie instalacji wodnych i grzewczych. Szybka likwidacja problemu jest konieczna, jeśli chcemy w bezpieczny sposób korzystać z bieżącej wody w domu, firmie, instytucji lub zakładzie produkcyjnym. Jednym z narzędzi służących do lokalizowania przecieku jest kamera termowizyjna. W połączeniu z innymi metodami oraz fachową wiedzą hydrauliczną pozwala precyzyjnie ustalić źródło problemu i odpowiednio przygotować się do prac naprawczych. Jak poprawnie używać tego urządzenia?

Jak działa kamera termowizyjna?

Kamera termowizyjna wyposażona jest w przetwornik, odczytujący promienie podczerwieni odbijające się od przedmiotów, na które skierowany został obiektyw. Wykrywa powierzchnie zimne i ciepłe i oznacza je za pomocą odpowiednich kolorów. Jest w stanie pokazać ułożenie rur w posadzce lub ścianie, jeśli nie zostały umieszczone zbyt głęboko, zobrazować miejsce potencjalnego wycieku i zaznaczyć zawilgocone fragmenty ścian. Kamera termowizyjna nie jest jednak narzędziem wystarczającym do stuprocentowej oceny sytuacji. Z tego powodu stosuje się wraz z nią inne techniki takie jak: badanie endoskopowe, badania barwnikami UV, próby hydrauliczne, gaz znacznikowy itd.

Jak zlokalizować wyciek za pomocą kamery termowizyjnej?

Obsługa kamery termowizyjnej nie jest skomplikowana. Należy jednak pamiętać o użyciu urządzenia dobrej jakości, o odpowiedniej czułości i rozdzielczości. Uzyskanie czytelnego obrazu przy pomocy takiego sprzętu powinno być możliwe nawet dla laika. Prawdziwą sztuką jest jednak interpretacja uzyskanego zdjęcia. Trzeba potrafić przykładowo odróżnić wyciek ciepłej wody od nieprawidłowo zaizolowanej rury, oddającej temperaturę do otoczenia lub od ciepła wydzielanego przez grzejnik czy przez wpadające przez okno promienie słoneczne. Najlepiej badanie tego typu zlecić profesjonalnej firmie zajmującej się lokalizacją wycieków i awarii.

Gdzie zlecić badanie instalacji kamerą termowizyjną?

Lokalizacja i naprawa wycieków w instalacji powinna być wykonana przez profesjonalistę. Szukając odpowiedniego zleceniobiorcy warto skupić się na firmach z doświadczeniem, używających dobrego sprzętu i kamer termowizyjnych o wysokiej rozdzielczości i odpowiedniej czułości. Przykładową ofertę tego typu przedsiębiorstwa znaleźć można pod adresem: https://lakus.com.pl/. Awaria powinna zostać naprawiona szybko i skutecznie, by można było znów bezpiecznie korzystać z instalacji wodnej i grzewczej.

Kamera termowizyjna to przydatny w lokalizacji wycieków instrument. W rękach doświadczonego fachowca jest w stanie przyczynić się do szybkiego i skutecznego rozwiązania problemów występujących w instalacjach wodnych i grzewczych.

Więcej na stronach:
https://termowizjalakus.pl/
https://hydraulikalakus.pl/

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x