Moda cyrkularna przyszłością branży odzieżowej?

Moda cyrkularna to sposób, aby przeciwdziałać marnotrawstwu surowców i produktów branży odzieżowej. Termin ten coraz częściej pojawia się w świecie mody, a konsumenci coraz bardziej stają się świadomi swoich decyzji. Czym jest moda cyrkularna i jak ją stosować?

Czym jest moda cyrkularna?

Termin cyrkularność oznacza, że jak najwięcej produktów oraz ich surowców pozostaje w ciągłym obiegu. Cyrkularność mody opiera się, więc o zasadę, że znoszone oraz zniszczone ubrania nie muszą trafić do śmieci, można dać im drugie życie. Niekiedy zużyta odzież służy jako materiał do tworzenia nowych ubrań. Celem cyrkularności jest przede wszystkim podejście proekologiczne, które ma za zadanie ograniczenie w znacznym stopniu zużycie surowców używanych w produkcji odzieży.

Cyrkulacja w świecie mody

Branża odzieżowa uważana jest za jedną z najbardziej toksycznych i zanieczyszczających gałęzi przemysłu, wpływająca negatywnie na środowisko. Na całym świecie, co sekundę ciężarówka wypełniona odzieżą trafia na wysypisko odpadów, a wyrzucane przez nas ubrania bardzo często nie są wcale zniszczone. Branża modowa stara się zapobiec linearnemu podejściu, które głosi „take, make, waste” co oznacza transformacje surowców w produkt, jego zużycie i wyrzucenie.

Coraz więcej projektantów branży odzieżowej stara się zapobiec marnowaniu ubrań. Pionierka mody cyrkularnej, Stella McCartney kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju. Jej kolekcje pokazują jak można połączyć świat mody z ekologicznym podejściem do środowiska. Moda cyrkularna zakłada ponowne wykorzystanie używanych materiałów do produkcji odzieży oraz projektowania jej w taki sposób, aby była możliwa do ponownego przerobienia.

Recykling tekstyliów w praktyce

Każdy z nas może stosować zasady mody cyrkularnej. Jednym ze sposobów jest korzystanie z tak zwanej „odzieży drugiej ręki”. Mowa tu oczywiście o second handach, w których możemy znaleźć dużo markowych, praktycznie nowych i niezniszczonych ubrań. Sklep z odzieżą używaną jest doskonałym przykładem jak można dać ubraniom nowe życie, dbając tym samym o środowisko i oszczędzając pieniądze na zakupach.

W ostatnich latach bardzo popularna stała się aplikacja Vinted, czyli second hand online. Możesz sprzedać na niej ubrania, których już nie nosisz lub kupić potrzebne rzeczy.

Warto również pamiętać, że możemy wykorzystać nasze stare ubrania zamiast wyrzucać je od razu na śmietnik. Wdrożenie cyrkularnych rozwiązań może odbyć się poprzez ponowne wykorzystanie surowców. Możemy np. przerobić niektóre ubrania, czy stworzyć z nich zupełnie nowe elementy naszej garderoby.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x