Wełna z alpaki – idealna na jesienne chłody

Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z alpaką, wie, jak cudowne właściwości ma przebywanie obok tego uroczego zwierzęcia. Wartościowe nie tylko jest samo towarzystwo alpaki, ale również jej wyjątkowa wełna. Wyjaśniamy, jakie są jej właściwości i zalety oraz jaką odzież się z niej produkuje.

Czym są alpaki?

Te urocze zwierzęta pochodzą z rodziny wielbłądowatych i wywodzą się z Ameryki Południowej, a konkretnie rejonów w okolicy Andów. Choć gatunek ten również spotykany jest na innych kontynentach, szacuje się, że wciąż ok. 85% alpak zamieszkuje Amerykę Południową. Niewiele alpak żyje obecnie na dziko, gdyż większość populacji stanowią dwa hodowlane gatunki: suri i huacaya. To właśnie z ich wyjątkowej wełny tworzone są luksusowe i kosztowne dodatki, i ubrania, które obecnie są absolutnym numerem jeden wśród naturalnych przędz.

Jak pozyskuje się wełnę z alpaki?

Wełna alpaki jest unikalna nie tylko ze względu na liczne jej zalety, ale również rzadkość. Strzyżenie alpaki odbywa się tylko raz do roku, co czyni wełnę tych zwierząt niezwykle trudną do pozyskania. Szukając odzieży z alpaki, warto upewnić się, czy jest zatem oryginalna, gdyż jak powszechnie wiadomo, tak luksusowe produkty najczęściej padają łupem oszustów.

Jakie są właściwości wełny z alpaki?

Sama wełna z alpaki rzadko występuje jako jedyny element składu odzieży, czy dodatków – zazwyczaj łączy się ją z jedwabiem, moherem czy wełną owczą, co wcale nie powoduje, że sweter traci swoje wyjątkowe właściwości. Wełna z alpaki – w przeciwieństwie do tej pozyskiwanej z owcy – nie posiada lanoliny, co sprawia, że świetnie sprawdzi się u alergików. Choć to miękki i delikatny w dotyku materiał, wełna z alpaki jest wytrzymała i odporna na rozciąganie. W tym aspekcie porównanie z owczą wełną również odbywa się na korzyść przędzy z alpak.

Czy odzież z alpaki sprawdzi się jesienią i zimą?

Pisząc o właściwościach tej luksusowej wełny, nie sposób nie wspomnieć o doskonałych zaletach utrzymywania ciepła i dbania o komfort termiczny – bez przegrzewania i potrzeby ubierania kilku warstw odzieży. Sweter z alpaki jest lekki, przez co wiele osób dziwi się, jak dobrze chroni przed zimnem. Wełna z alpaki zda egzamin w przypadku osób borykających się z nadmierną potliwością i źle znoszących zmiany temperatur, na które są narażone podczas sezonu grzewczego. W przeciwieństwie do swetrów wykonanych z syntetycznych materiałów typu akryl wełna z alpaki pozwala skórze oddychać i, choć nosząc tego typu odzież jest nam ciepło, nie dochodzi do przegrzania. Odbiegając od właściwości termicznych, chyba każdy zgodzi się, że jesienią i zimą przyjemnie jest nosić miłe w dotyku, otulające materiały, które dodatkowo nie elektryzują naszego ciała i włosów.

Co produkowane jest z wełny alpak?

Choć najbardziej uwielbianym elementem odzieży z alpaki są swetry (szczególnie te o modnym od wielu sezonów kroju oversize), ta wyjątkowa przędza wykorzystywana jest również w produkcji odzieży wierzchniej: płaszczy, kurtek czy poncz, a także koszul, spódnic, sukienek oraz… torebek. Wełna z alpaki świetnie sprawdzi się jako materiał na czapki – nie tylko wyglądają one stylowo, ale również nie elektryzują włosów. Odzież z alpaki oraz wykonywane z niej dodatki warto nabywać jedynie u sprawdzonych producentów takich, jak polska projektantka Aleksandra Suska, która tworzy unikalną modę damską, również na indywidualne zamówienie.

Jak dbać o odzież z alpaki?

Odpowiednio zadbana i wypielęgnowana odzież z alpaki przetrwa lata, jeśli zastosujesz się do następujących wytycznych:

  • pierz odzież z alpaki ręcznie, używając delikatnego mydła oraz umiarkowanej temperatury,
  • zrezygnuj z płynów do płukania, moczenia i wykręcania odzieży z alpak,
  • suszenie musi odbywać się w pozycji poziomej – najlepiej użyć do tego dwóch ręczników, układając je pomiędzy odzież z alpaki,
  • zadbaj o odpowiednie przechowywanie, unikaj ciasnego układania, a także sprawdzaj, czy w szafie nie zagnieździły się mole.

Powyższe wytyczne pozwolą Ci zadbać o wykonaną z wełny alpaki odzież i dodatki. To cenne, niezwykle wartościowe włókno z pewnością zasługuje na najlepsze traktowanie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x