Jak ewoluowała damska bielizna od starożytności do współczesności?


Jeśli interesuje nas to, w jaki sposób żyli kiedyś ludzie, powinniśmy się przypatrzeć rzeczom najbardziej powszednim. Jednym z aspektów codziennego funkcjonowania jest bielizna. Dziś staniki, majtki i rajstopy są nieodłącznym elementem życia, niemniej nie zawsze tak było – w kręgu kultury zachodniej kobieca bielizna przeszła ogromne zmiany. Aby docenić to, co mamy dziś, cofnijmy się do samego początku…

Bielizna w starożytności

Bielizna narodziła się w cywilizacji nad Nilem. Egipcjanie owijali różne części ciała prostokątnymi tkaninami. W przypadku mężczyzn za bieliznę mogły im służyć przepaski wykonane z materiału wyciętego w kształt trójkąta, kobiety zaś miały do dyspozycji długie tuniki. Starożytne Greczynki i Rzymianki owijały się pasami materiału, tworząc coś w rodzaju podkładki pod ubranie zewnętrzne. Warto zaznaczyć, że w przypadku kobiet bielizna dotyczyła tylko okolic biustu. Partiami poniżej pasa nikt się nie przejmował i chyba nic dziwnego, biorąc pod uwagę łagodny, śródziemnomorski klimat. W średniowieczu kobiety nosiły halki przypominające luźne koszule. Prawdziwe rewolucje zaczęły się wraz z nadejściem nowożytności.

Nowożytność

Renesans to początek noszenia gorsetu. Właśnie wtedy kobiety narzuciły na siebie coś, co przez kolejne wieku miało wysmuklać talie i podkreślać biust. Bielizna musiała stać się cieńsza i przylegająca, niestety w dalszym ciągu nie przykładano wagi do garderoby noszonej na dolne partie ciała. Oliwy do ognia dodał fakt, że w Wenecji ówczesne kurtyzany nosiły coś w rodzaju majtek o nogawkach sięgających do kolan. Tę część garderoby władze kościelne uznały za prowokującą i wprowadziły zakaz jej stosowania. W późniejszych wiekach tak zwane pantalony wróciły do łask, niestety uważano, że powinny je nosić zimą tylko starsze, skore do przeziębień kobiety. Po rewolucji francuskiej pantalony szyto z muślinu i jedwabiu na lato, z kaszmiru na zimę. Ponadto zaczęły sięgać do kostek i wyróżniać się kunsztownymi zdobieniami. Ten rodzaj bielizny przypadł do gustu kobietom aktywnym, uprawiającym jazdę konną i gimnastykę. W XIX wieku doszło do ujednolicenia bielizny – odtąd gorset i pantalony łączono ze sobą za pomocą tasiemek. Aż do XX wieku strój ten przechodził modyfikacje, zmieniały się nogawki i obszycia, wariacje łączone z halkami.

Kabaretki pasują niemal do każdego rodzaju obuwia, zachęcając do zabawy modą (fot. mat. prasowe gabriella.pl)

Kabaretki pasują niemal do każdego rodzaju obuwia, zachęcając do zabawy modą (fot. mat. prasowe gabriella.pl)

Rewolucje XX wieku

Współczesny kształt bielizna damska przybrała wraz z gwałtownymi zmianami obyczajowymi w XX wieku. Okres działalności ruchów emancypacyjnych, ostateczne porzucenie gorsetu, dwie wielkie wojny, rewolucja obyczajowa w Ameryce, nowe technologie, dostępne powszechnie włókna syntetyczne, ewolucja stylu życia, wszystko to (i znacznie więcej) miało niebagatelny wpływ na bieliznę. Odtąd zaczęła być funkcjonalna i praktyczna, dopasowana do okoliczności, zmysłowa, różnorodna, dostosowana do specjalistycznych potrzeb kobiet aktywnych fizycznie, kobiet w ciąży, kobiet chcących czuć się wyjątkowo. Ale bielizna to nie tylko biustonosze i majtki – właśnie XX wiek spopularyzował wśród kobiet rajstopy, wcześniej zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. Współcześnie do bielizny zaliczamy też topy, legginsy, a nawet piżamy czy homewear.

Nowoczesna bielizna damska jest nie tylko wygodna, ale i pięknie się prezentuje (fot. mat. prasowe gabriella.pl)

 

artykuł sponsorowany

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x