Perfumy, woda toaletowa czy woda perfumowana? Nim kupisz, sprawdź czym się różnią!

PerfumyCoco Chanel mawiała, że kobieta bez perfum to kobieta bez przyszłości. Choć do jej słów podchodzimy z dystansem i przymrużeniem oka, świetnie zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywa dziś zapach w tworzeni naszego wizerunku. Wpływa on nie tylko na nasze samopoczucie i pewność siebie, ale także na sposób, w jaki odbierani jesteśmy przez otoczenie. By był atrakcyjny, skłonni jesteśmy słono za niego zapłacić – nawet niewielki flakon potrafi kosztować krocie!

Niestety nie zawsze zakup okazuje się trafiony, a trwałość wymarzonego zapachu czasem pozostawia wiele do życzenia. Czy to wina producenta? Niekoniecznie! Zdarza się, że nieświadomie wybieramy zupełnie inny produkt niż zamierzaliśmy! Wynika to z naszej niewiedzy – nie potrafimy rozróżnić wody toaletowej od perfumowanej oraz perfum. Co należy o nich wiedzieć wybierając się do perfumerii?

Chodź potocznie o każdym pachnidle mówimy „perfumy”, w rzeczywistości nazwa ta zarezerwowana jest dla najbardziej skoncentrowanej formy zapachu o największym stężeniu olejków eterycznych, czyli parfum. Sam zapach jest niczym innym jak mieszaniną związków zapachowych (wspomnianych olejków), środków homogenizujących i wzmacniających oraz rozpuszczalnika, którym najczęściej jest etanol lub mieszanina lekkich alkoholi. Po spryskaniu ciała perfumami, substancja bazowa wyparowuje lub wchłania się w skórę pozostawiając na jej powierzchni tylko olejki zapachowe i środki wzmacniające. Ich aromat uwalnia się pod wpływem temperatury ciała – to właśnie dlatego najczęściej spryskujemy perfumami miejsca dobrze ukrwione (np. szyję czy kark), które najszybciej się nagrzewają. Od stężenia olejków zależy czy zapach kompozycji będzie trwały czy po chwili nie po zostanie się ulotni i nie pozostanie po nim ślad. Ponieważ w perfumach stężenie to jest największe, (od 20 do 43%), są to produkty ekskluzywne, a ich cena bywa oszałamiająca. Nie są też dostępne w większości perfumerii – pojawiają się najczęściej jako kolekcjonerskie, limitowane wersje w maleńkich flakonach.

Druga pod względem stężenia olejków zapachowych, jest woda perfumowana oznaczana jako EDP, czyli eau de parfum. Posiada silny zapach i jest dość trwała (choć w mniejszym stopniu niż perfumy), a olejki występują w niej w stężeniu od 10 do 20%.

Ostatnia jest woda toaletowa, czyli eau de toilette oznaczana jako EDT. W jej przypadku stężenie olejków wynosi od 5 do 10%, a zapach jest delikatniejszy i mniej trwały. To właśnie w tej koncentracji występuje większość męskich kompozycji. Niektórzy panowie decydują się także na wodę kolońską oznaczaną jako EDC, czyli eau de Cologne. Zawiera ona zaledwie od 3 do 5% olejków eterycznych i doskonale nadaje się do odświeżenia skóry po kąpieli.

Wybierając zapach nie sugeruj się reklamami i opinią przyjaciółki – perfumy na każdej skórze pachną inaczej! Nie wąchaj korka flakonu i papierowego paska spryskanego wybraną kompozycją. Wypróbuj ją na nadgarstku lub w zgięciu łokcia, a po kilku godzinach będziesz w stanie ocenić czy zapach jest strzałem w dziesiątkę. Niezależnie od tego czy zamierzasz kupić wodę perfumowaną czy toaletową, zaufaj swojej intuicji i poświęć czas na znalezienie kompozycji idealnej – takiej, która podkreśli Twoją osobowość, doda Ci pewności siebie i zapewni Ci doskonałe samopoczucie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wernia
Wernia
7 lat temu

Dzięki za te cenne informacje! Właśnie zastanawiało mnie, czemu są takie różnice między EDT a EDP, a tutaj wszystko jasno opisane.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x