Czym różni się dezodorant od antyperspirantu?

Dezodorant i antyperspirant to dwa różne kosmetyki, które nie powinny być ze sobą utożsamiane. Zadaniem dezodorantu jest nadanie lekkiego zapachu, zaś antyperspirant ma działanie przeciwpotowe. Z uwagi na to, należy się zastanowić jakie mamy oczekiwania wobec z pozoru jedynie podobnych preparatów. Zapewnienie właściwej ochrony to komfort i higiena przez cały dzień.

Jak działa dezodorant?

Dezodorant w porównaniu z innymi kosmetykami, które mają nadawać zapach takimi jak wody toaletowe czy perfumowane ma najniższe stężenie substancji zapachowych, więc w konsekwencji najkrócej utrzymuje się na skórze. Dezodorant dodatkowo w swoim składzie zawiera alkohol i substancje antybakteryjne. Związki te z założenia powinny zapobiegać rozkładowi potu poprzez zmniejszanie ilości bakterii, których działanie wywołuje nieprzyjemny zapach. Co należy podkreślić – dezodorant nie ma wpływu na intensywność pocenia się. Może jedynie maskować efekt nadmiernej pracy gruczołów potowych, co nie jest wystarczającym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o zachowanie komfortu i świeżości.

Jak działa antyperspirant?

Podobnie jak dezodorant, antyperspirant zawiera substancje zapachowe oraz bakteriobójcze. Jednak podstawową funkcją tego kosmetyku do „zadań specjalnych” jest ograniczenie wydzielania potu. Dzieje się to dzięki zawartości związków chemicznych, najczęściej są to sole glinu, których alkaliczne działanie uaktywnia się pod wpływem wilgoci i ciepła. Następuje wtedy zwężenie porów, co zdecydowanie zmniejsza ilość wydzielanego potu. Jest niezastąpiony szczególnie latem, kiedy w znacznym stopniu zwiększa się tendencja do nadmiernej potliwości. Podobnie podczas intensywnego treningu, kiedy to podniesienie termogenezy wzmaga pracę gruczołów potowych – dobry antyperspirant to podstawa. Dostępne na rynku preparaty utrzymują świeżość i ochronę przeciwpotową przez cały dzień, do momentu, aż zostanie usunięty ze skóry przy pomocy wody i środka myjącego. Warto też zwrócić uwagę, aby antyperspirant nie podrażniał delikatnej skóry pod pachami, na przykład antyperspirant Garnier Neo dodatkowo łagodzi podrażnienia po goleniu bądź depilacji.

Dezodorant czy antyperspirant?

Właściwy wybór kosmetyku o działaniu ograniczającym przykre skutki pocenia się jest uwarunkowany kilkoma czynnikami.

● Stopień potliwości – to w jakim zakresie nas dotyczy jest podstawową kwestią, którą należy ustalić przed sięgnięciem po kosmetyk o działaniu przeciwpotowym.

● Intensywność ewentualnego przykrego zapachu z jakim mamy do czynienia przy wzmożonej pracy gruczołów potowych. Zależy ona od spożywanych pokarmów, występowania zaburzeń hormonalnych oraz innych schorzeń

● Działanie czynników zewnętrznych – działanie wysokich temperatur, wysiłek fizyczny, stres, używanie produktów o działaniu termogenicznym, będzie w dużej mierze warunkowało wybór właściwej ochrony przeciwpotowej.

Należy podkreślić, iż antyperspirant ma dużo silniejsze działanie ochronne niż zwykły dezodorant. Podstawą zdrowia i świeżości jest codzienna higiena i mycie newralgicznych miejsc, w których zlokalizowane są gruczoły potowe. Warto wspomnieć, iż wizualne efekty pocenia się dużo bardziej widoczne są na obcisłych ubraniach wykonanych ze sztucznych, nie oddychających materiałów.

Kiedy należy sięgnąć po antyperspirant?

Pocenie się to proces stały i naturalny dla każdego organizmu. Występuje także w spoczynku, bez dodatkowego działania bodźców cieplnych czy emocjonalnych. Problem pojawia się, kiedy skutki tego procesu mają wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie.

Bez wątpienia pierwszym momentem, kiedy powinno się zastosować antyperspirant jest okres dojrzewania. Mamy wtedy do czynienia z burzą hormonalną jaka ma miejsce w organizmie młodego człowieka, stąd między innymi nasila się praca gruczołów potowych, wówczas działanie dezodorantu może być niewystarczające. Poza tym młodzi ludzie są dużo bardziej aktywni, uprawiają sporty i wówczas solidna ochrona w postaci antyperspirantu staje się niezbędna.
Na pewno osoby wykonujące pracę fizyczną zamiast dezodorantu, powinny użyć dobranego do swoich potrzeb antyperspirantu. Podobnie rzecz się ma w przypadku osób uprawiających sport, kiedy to ochrona przeciwpotowa ma ogromne znaczenie, zwłaszcza kiedy uczęszczamy do klubu fitness bądź siłowni.

Najlepszym momentem zastosowania antyperspirantu to czas po prysznicu, kiedy to przy pomocy wody i środka myjącego usunęliśmy pot i wszelkie bakterie. Jednorazowa aplikacja powinna wystarczyć na cały dzień. Pamiętajmy o zmyciu preparatu przed snem, w celu odblokowania gruczołów potowych. Warto wybrać antyperspirant, który w swoim składzie ma łagodzący podrażnienia panthenol jak na przykład Garnier Neo, który jest zalecany do skóry wrażliwej.

Brak odpowiedniej ochrony sprawia, iż czujemy się niekomfortowo, tracimy pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa. Widoczne plamy potu, a co gorsza mocny i odpychający zapach to ogromny problem estetyczny i społeczny, który może być odbierany przez innych jako niewystarczająca troska o higienę osobistą. Nie ma nic gorszego, od zamaskowania odoru potu dezodorantem, którego zapach zmiesza się z wonią wywołaną przez bakterie rozkładające pot. Dlatego warto zadbać o dobry dzień i użyć odpowiednio dobranego do naszych potrzeb kosmetyku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x