Zabawki sensoryczne – jakie wybrać?

Zabawki dla dzieci to temat rzeka. Młodzi rodzice często zastanawiają się, jaka zabawka będzie najlepsza dla ich maluszka. Wybór odpowiednich przedmiotów do zabawy ma duże znaczenie dla rozwoju, dlatego jeśli kupujemy je naszym pociechom, wybierajmy te, które się do tego rozwoju przyczynią. To dlatego tego warto sięgać po zabawki sensoryczne.

Po co są zabawki sensoryczne

Zabawki sensoryczne integrują zmysły i skutecznie prowokują dziecko do pierwszych zabaw, badania nowych rzeczy przez dotyk, wzrok oraz słuch. Dzięki temu dziecko szybciej odkrywa świat. Wpływa to korzystnie na jego rozwój poznawczy i przyspiesza go. Co takiego mają w sobie tego typu zabawki? Przede wszystkim różnorodne struktury materiałów, z których są wykonane, liczne kolorowe metki, kontrastowe kolory i szeleszczące elementy. Wszystko to, co pobudza zmysł dotyku, wzroku i słuchu. Możemy dać je dziecku już od dnia narodzin.

Szmatki sensoryczne i metkowce

Szmatki sensoryczne to jedne z pierwszych przedmiotów, którymi może zainteresować się dziecko. Są lekkie, miłe w dotyku i maluszkowi łatwo chwycić je w rękę. Mogą być też czymś, do czego dziecko przytuli się zasypiając. Najlepsze szmatki sensoryczne to takie, które posiadają liczne kolorowe metki. Dzieci je uwielbiają. Z łatwością mogą je chwycić. Różnorodne faktury materiału pobudzają zmysł dotyku. Świetnie sprawdzą się też szmatki przytulanki w formie pacynki, którą można założyć na palec i tym samym zwrócić na nie uwagę dziecka. Szeleściki i dzwoneczki wewnątrz szmatek przytulanek pobudzają dodatkowo zmysł słuchu. Najlepiej wybierać te w kontrastowych kolorach, ponieważ to one są najlepiej zauważane przez malutkie dzieci.

Piłeczki sensoryczne

Piłeczki sensoryczne to absolutny hit jeśli chodzi o rozwój niemowlaka. W sklepach można dostać całe zestawy piłeczek – każda inna. Zróżnicowane, intensywne kolory przyciągają wzrok. To co pozytywnie wpływa na rozwój maluszka, to różnorodne kształty, czyli wypustki i kolce na piłeczkach. Pobudzają receptory czuciowe i zachęcają do tego, aby maluszek chwytał je w rączki. Tym samym rozwijają się mięśnie dziecka. Są zatem doskonałe do nauki chwytania (szczególnie te z dużymi wypustkami) Dziecko dotykając różne piłeczki stymuluje zmysł dotyku. Należy pamiętać, aby kupować piłeczki, które mają atest. Tylko takie produkty są nietoksyczne i w pełni bezpieczne dla małego dziecka. Piłeczki sensoryczne świetnie sprawdzą się do zabaw w wodzie, a także do masażu plecków lub spiętych nóżek i rączek maluszka.


Książeczki i karty kontrastowe

To kolejne zabawki, które bardzo spodobają się maluszkowi. Kontrastowe książeczki i karty stymulują wzrok dziecka. Kontrastowe kolory skupiają na sobie uwagę. Najlepiej sprawdzą się książeczki w kolorach czerni, bieli, czerwieni lub intensywnego ciemnego różu. Książeczki występują w różnych formach i chyba najlepsze dla małych dzieci są te wykonane z miłego materiału, którymi nawet najmłodsze dzieci nie zrobią sobie krzywdy. Dobrze jeśli książeczka jest rozkładana. Są też wersje specjalnie do łóżeczka, które można przywiązać do szczebelków. W książeczkach znajdziemy różne rodzaje materiałów, metki, lusterka, piszczałki, czyli wszystko to, czego potrzebuje maluszek do lepszej stymulacji wszystkich zmysłów.

Gryzaki

Gryzaki występują w przeróżnych formach. Przynoszą ulgę maluszkowi w trudnym dla niego okresie ząbkowania. Małe dzieci wszystko wkładają do buzi, dlatego warto zaopatrzyć je w ciekawe gryzaczki, które przy okazji będą też świetną zabawką. Gryzaczki znajdziemy przy szmatkach sensorycznych, jako elementy zawieszek, maskotek z piszczałkami w środku. Zabawka sensoryczna z gryzaczkiem to strzał w dziesiątkę. Najlepiej jeśli są wykonane ze specjalnego materiału, na przykład miękkiego sylikonu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x