Czy warto kupić laktator?

Jedne mamy nie wyobrażają sobie okresu karmienia piersią bez laktatora elektrycznego, inne natomiast twierdzą, że w ogóle nie jest im potrzebny. Co zatem warto wiedzieć o odciąganiu pokarmu i kiedy przyda się do tego pomoc?

Na rynku znajdziesz duży wybór różnych laktatorów. Wiele mam nie wyobraża sobie bez nich okresu karmienia: twierdzą one, że znacznie ułatwiają odciąganie pokarmu, a także pozwalają uniknąć nieprzyjemności spowodowanych nadmiarem pokarmu. Kiedy laktator może okazać się pomocny? Który model wybrać?

Laktator – kiedy może okazać się pomocny?

Laktatory mogą okazać się przydatne, gdy mama decyduje się na urodzenie dziecka z pomocą cesarskiego cięcia lub jest ono po prostu wymagane. W takim przypadku organizm kobiety musi się przygotować do tego, że maluszek jest już po drugiej stronie brzucha. Pobudzanie gruczołów z wykorzystaniem laktatora może pomóc uzyskać pokarm.
Laktator przydaje się również w sytuacji, kiedy maluszek musi zostać dłużej w szpitalu z powodu choroby lub przedwczesnego urodzenia. W takim przypadku mama może odciągnąć pokarm i nakarmić nim dziecko.

Kolejną sytuacją, w której laktator może okazać się prawą ręką mamy jest czas, kiedy kobieta chce wrócić do pracy lub musi na kilka dni wyjechać. Dzięki wcześniejszemu odessaniu pokarmu za pomocą laktatora, maluszek może być nieprzerwalnie karmiony mlekiem mamy.

Rzadko poruszaną kwestią jest fakt, że nie zawsze maluch może sobie poradzić z odruchem ssania i często potrzebuje czasu na przyswojenie sobie tej umiejętności. Ssania prościej jest mu się nauczyć pijąc z butelki, w której smoczek jest łatwiejszy do uchwycenia. Czasem zdarza się również tak, że w piersi jest na tyle dużo pokarmu, że napęcznienie brodawki sutkowej uniemożliwia maluchowi jej pewne chwycenie. Po odessaniu odrobiny mleka za pomocą laktatora, dziecko jest w stanie na nowo chwycić brodawkę i ssać samodzielnie. Warto również wiedzieć, że niektóre mamy posiadają tak dużo pokarmu, że może on powodować ból. W takim przypadku również pomocny może okazać się ściągacz pokarmu.

Laktator elektryczny czy manualny?

Na rynku znajdziesz ogromny wybór różnego rodzaju ściągaczy pokarmu. Najprościej jest je podzielić na laktatory elektryczne i manualne. Ten ostatni sprawdza się wówczas, gdy nie masz zbyt dużo pokarmu do odciągnięcia. Z drugiej strony, wymaga jednak pewnej wprawy i czasu na to, by wyrobić regularny rytm ssania. Jego wadą może być również to, że męczy dłonie. Zaletą laktatora manualnego jest za to lekkość i cicha praca.

Bardziej praktyczny, zwłaszcza jeśli masz dużo pokarmu, może okazać się laktator elektryczny. Szybko i sprawnie odciąga mleko, podczas gdy ty możesz się zrelaksować. Szczególnie godny uwagi jest laktator Medela, który doskonale odwzorowuje naturalny rytm ssania. Możliwa jest również jego regulacja. Aby zapobiegać zastojom pokarmu oraz bolesnym stwardnieniom, warto rozważyć również zakup Medela Swing Maxi, który pozwala odciągnąć pokarm jednocześnie z obu piersi.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Julka
4 lat temu

Moim zdaniem warto. Mam dwójkę dzieci a trzecie jest w drodze. Za pierwszym i drugim razem laktator bardzo mi się przydał. Dlatego teraz tez chcę kupić. Mam zamiar karmić piersią ale butla też będzie podawana od czasu do czasu.

Marysia
Marysia
3 lat temu
Reply to  Julka

Jestem mamą bliżniaków i nie wyobrażam sobie, że mogłabym żyć bez laktatora. Na dodatek mam taki świetny Neno Due, który odciąga pokarm z dwóch piersi za jednym razem.

Weronika
Weronika
3 lat temu

Ja jako mama dwójki używałam zawsze Neno Due – na dwie piersi. Najlepszej jakości silikon, delikatnie traktował moje piersi, a są bardzo wrażliwe. Polecam serdecznie!

Zuza
Zuza
3 lat temu

Przy dwójce najlepszy laktator to Neno Due – jejku ile on mi dał radości. Szybko odciąga pokarm, jest delikatny dla piersi i mogę go zabrać wszędzie.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x