Jak duży powinien być plecak turystyczny?

W trakcie planowania górskich wypraw czy wędrówek, jedną z ważnych kwestii jest wybór odpowiedniego dużego plecaka. Dobry plecak nie tylko pozwoli na spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy, ale także ułatwi pokonywanie szlaku w komfortowy sposób. My postaramy się dziś wyjaśnić Ci, jaki plecak turystyczny wybrać — w zależności od rodzaju turystyki, jaki uprawiasz lub chcesz zacząć uprawiać.

Jak wybrać odpowiednio plecak turystyczny?

Przy wyborze odpowiedniego plecaka turystycznego, musisz pamiętać o jego przeznaczeniu, a raczej o tym, do czego ma Ci służyć. Zamierzać zabierać go jedynie na krótkie, weekendowe wypady? Wtedy wystarczy Ci max. 35 litrów. Czy bardziej na długie górskie wędrówki, na których Twój ekwipunek zostanie wzbogacony o namiot i śpiwór? Wtedy wybieraj te z przedziału 60-70 litrów. Ważne jest, aby plecak pomieścił Twój ekwipunek, był odpowiednio dobrany do ciała, praktyczny i przede wszystkim wygodny. Przy wyborze plecaka, zwróć uwagę na jego system nośny. Najważniejsze są pasy biodrowe, które utrzymują ciężar Twojego ciała. Jest to część plecaka, która musi być solidna, komfortowa i w pełni regulowana — tak aby obejmowała jak najwięcej kości biodrowej. Dobrze, jeśli plecak posiada także pas piersiowy, który polepsza stabilność w trakcie marszu.

Jaka pojemność plecaka jest odpowiednia?

Wybranie prawidłowej wielkości plecaka, to ważny wybór dla każdego podróżnika. Plecaki turystyczne do 15 litrów, sprawdzą się świetnie w sytuacji, kiedy po pracy na parę godzin chcesz wyskoczyć na szlak. W plecaku zmieścisz wtedy najpotrzebniejsze rzeczy, które wystarczą Ci na szybkie przejście trasy. Plecaki z przedziału 20-30 litrów to idealny wybór kiedy wyjeżdżasz na jednodniowy wypad w góry — zapakujesz tam odzież na zmianę, wodę, małą apteczkę czy czołówkę. Plecaki te są wzbogacone o przegrody, w które spokojnie możesz pochować jakieś dodatkowe akcesoria. My polecamy plecaki 30-50 litrów. Spokojnie spakujesz się do nich na weekend w góry, ale także na letni tygodniowy trekking. Plecaki z tej kategorii rozmiarowej są najbardziej uniwersalne. Plecaki powyżej 50 litrów są przeznaczone na długie trekkingi np. w Alpach czy Pirenejach. Jest to wybór dla osób, którym plecak ma zastąpić szafę. Taki produkt musi posiadać wiele przegródek czy możliwości przypięcia akcesoriów.

Wybór odpowiedniego plecaka turystycznego sprawi, że wyprawa w góry będzie przyjemną aktywnością. Pamiętaj, aby zwracać uwagę, czy plecak dobrze współgra z Twoim ciałem, czy posiada pas biodrowy i piersiowy oraz dodatkowe przegrody. Wszystkie te cechy sprawią, że każdy plecak, który wybierzesz czy to będzie 30, czy 60 litrów, będzie komfortową opcją.

Sprawdź ofertę precaków turystycznych na https://www.alpinsport.pl/plecaki-turystyczne

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x