Sen a odchudzanie – jak sen może wpływać na skuteczność naszego odchudzania?

Starając się zadbać o zgrabną sylwetkę powinniśmy skupić się nie tylko na odpowiednio zbilansowanej diecie i wysiłku fizycznym, ale także na regeneracji i odpowiedniej ilości dobrego snu. Zarówno trenerzy jak i dietetycy podkreślają, że zbyt mała ilość tego ostatniego powoduje problemy z utratą wagi.

Śpij i chudnij

Naukowcy uważają, że zdrowy, dorosły człowiek powinien spać między 6 a 8 godzin na dobę. Oczywiście jest to sprawa indywidualnych potrzeb, ale nie powinniśmy znacznie przekraczać tych granic. W tym czasie nasz organizm się regeneruje i reguluje gospodarkę hormonalną, która to ma ścisły związek z utratą wagi. W szczególności chodzi o 3 hormony: leptynę, która odpowiada za hamowanie apetytu, grelinę, która wręcz przeciwnie – wzmaga apetyt oraz kortyzol zwany hormonem stresu. Amerykańscy naukowcy – dr Virend Somers, kardiolog z Kliniki Mayo oraz współautor analizy dr Andrew D. Calvin, przeprowadzili badania, które dowiodły zależność pomiędzy ilością snu, a ilością spożywanych kalorii w ciągu dnia. Analizie poddano 34 osoby rożnej płci. Połowie nich zabrano jedna trzecią wymiaru godzinowego ich normalnego snu, żadnej z grup nie ograniczano w ilości spożywanych kalorii. Okazało się, że osoby śpiące krócej o godzinę i dwadzieścia minut, czyli poniżej 6 godz. dziennie, spożywały o 549 kalorii więcej każdego dnia. Mogłoby się wydawać, że skoro ich dzień trwał dłużej to ich aktywność też była dłuższa i dodatkowe zużycie energii zrekompensowało dodatkowe kalorie. Okazało się, że niestety nie. Organizm niewyspany, niezregenerowany miał mniej siły do działania. Ponadto u osób, które spały krócej zaobserwowano podniesienie poziomu greliny kosztem leptyny. Efektem tego jest większy, trudny do zaspokojenia apetyt. Dlatego w trosce o zdrowie i ładną sylwetkę należy zadbać o dobry i odpowiedniej długości sen.

Na dobry sen

Co zrobić by się dobrze wyspać i by nasz nocny odpoczynek był efektywny? Przede wszystkim należy się do niego dobrze przygotować.

Najlepiej w następujący sposób:

  • pokój, w którym śpimy powinien być wywietrzony, a temperatura tam panująca powinna wynosić między 18°C a 20°C.
  • należy regularnie zmieniać pościel i odkurzać tapicerowane meble, by zapobiec rozwojowi roztoczy.
  • zjeść lekką kolację najlepiej dwie godziny przed snem, by nie obciążać żołądka. W nocy nasz metabolizm zwalnia, dopuszczalna jest mała ilość węglowodanów, które ułatwiają zasypianie
  • na kilka godzin przed snem zrezygnować z oglądania telewizji czy używania innych urządzeń emitujących niebieskie światło (tablet, komputer, telefon)
  • najlepiej zrobić sobie relaksującą kąpiel i poczytać książkę
  • regularne uprawianie sportu ułatwia zasypianie

By nie być jak Królewna na ziarnku grochu

Ogromne znaczenie ma również to, na czym śpimy. Bardzo ważny jest oczywiście dobór odpowiedniego materaca, który zapewni naszemu kręgosłupowi należyte podparcie w trakcie snu i dopasuje się do jego naturalnych krzywizn. Wybierając materac należy zwrócić uwagę na to, by był dopasowany do naszej wagi. Czasami w małżeńskim łóżku, gdy rozbieżność wagowa partnerów jest znaczna, najlepszym rozwiązaniem są materac o dwóch różnych twardościach (taką możliwość oferują wybrane marki z portfolio H& Solutions). Wtedy każdy ma materac indywidualnie dobrany pod siebie. Przy wyborze materaca najlepiej jest skonsultować się z doradcą sprzedażowym, który z pewnością pomoże nam dopasować najlepszy model.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Blog Ozonee
3 lat temu

I zdecydowanie warto ograniczyć alkohol – odchudzaniu nie pomaga, mimo że łatwo po nim zasnąć. Łatwiej też rano poćwiczyć bez kaca 🙂

1
0
Would love your thoughts, please comment.x