Jak dbać o świeży tatuaż?

Wybrałeś studio tatuażu, które wykonuje małe dzieła sztuki w Twoim wymarzonym stylu. Masz już gotowy pomysł na wzór i tylko czekasz na dźwięk maszynki. Ekscytacja rośnie z każdą chwilą, nieważne, czy to pierwszy, czy kolejny wzór. Zanim jednak nadejdzie ta piękna chwila, sprawdź, jak należy dbać o świeży tatuaż, by prezentował się znakomicie przez długi czas.

To bardzo istotne, by w pierwszych dniach zatroszczyć się o dziarę – tylko wtedy zyskasz pewność, że kolory nie wyblakną, kontury pozostaną wyraźne i ostre, natomiast intensywne procesy regeneracyjne przebiegną w sposób bezpieczny i kontrolowany. Dowiedz się więcej o pielęgnacji świeżego tatuażu.

Nawilżanie to podstawa

Świeżo zrobiony tatuaż to w praktyce otwarta rana. Naturalną reakcją organizmu jest zauważalny, ale lekki stan zapalny. Warto uważnie obserwować, czy objawy nie stają się nadmiernie uciążliwe. Możesz odczuwać ból wytatuowanego miejsca i jego pieczenie, jednak poważny dyskomfort powinien przejść tego samego dnia lub w ciągu następnych 2-3 dni. W tym okresie także kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja tatuażu. Ma ona dwojakie znaczenie – z jednej strony odpowiednie masła i kremy do tatuażu pozwalają zabezpieczyć kolory i kontury, z drugiej przyspieszają proces gojenia i łagodzą podrażnienia.

W pierwszych dniach po wyjścia ze studia należy myć tatuaż co 2-3 godziny. Do tego stosuje się wyłącznie bardzo delikatne środki myjące bez mocnych detergentów oraz bez alkoholu (dodatkowo wysuszyłby i podrażnił skórę). Po każdym myciu i delikatnym wysuszeniu ręcznikiem papierowym należy nałożyć cienką warstwę kremu lub masła na powierzchnię całego wzoru.

Czym smarować tatuaż? Pamiętaj, że muszą to być kosmetyki, które Cię nawet w najmniejszym stopniu nie uczulą. Reakcje alergiczne są skrajnie niebezpieczne po wykonaniu tatuażu – z jednej strony są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, z drugiej mogą sprawić, że nowy tatuaż trzeba będzie usunąć. Z tego powodu upewnij się, że środek, który wybierasz, jest dla Ciebie bezpieczny. Sprawdź skład oraz certyfikaty, a następnie przetestuj go w innym miejscu na skórze. Bezpieczne, stworzone z myślą o pielęgnacji tatuażu kosmetyki znajdziesz między innymi w ofercie polskiej marki Neba. Krem Neba przyspiesza proces gojenia i łagodzi podrażnienia. Producent oferuje także masło dla amatorów takiej formuły, piankę myjącą oraz krem z filtrem, chroniący przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB.

Chroń świeży tatuaż przed infekcją

Skoro wiesz już, czym smarować nowy tatuaż, pamiętaj także o chronieniu go przed infekcją, która może drastycznie wydłużyć proces gojenia lub zniszczyć wzór. Dotyczy to przede wszystkim doboru kosmetyków, ale także drapania wzoru oraz odrywania odchodzącego naskórka. Pod żadnym pozorem nie należy tego robić! W pierwszych dniach po zrobieniu tatuażu może on wyglądać nieco nieestetycznie przez złuszczanie się, jednak po procesie gojenia będziesz sobie wdzięczny za powstrzymanie przed zdrapywaniem.

Jak łagodzić dyskomfort?

Pierwszy okres od wykonania tatuażu może być nieco nieprzyjemny. Nawet stosując się do intensywnej, codziennej pielęgnacji może Ci doskwierać dyskomfort. Co może Ci pomóc? Podrażnienia powinny łagodzić kremy, jednak świetne sprawdzi się także przykładanie do skóry zawiniętych w papierowy ręcznik kostek lodu. To dużo lepsze rozwiązanie niż zdrapywanie skórek. Wykonanie tatuażu wiąże się z koniecznością delikatnej, systematycznej pielęgnacji, dlatego dobrze jest zadbać o wzór na samym początku, by cieszyć się jego pięknym wyglądem przez wiele lat.

O czym musisz pamiętać?

Jak jeszcze należy pielęgnować tatuaż? Ogromne znaczenie ma chronienie go przed promieniowaniem słonecznym, które może doprowadzić do wyblaknięcia wzoru. Ponadto jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie wstrzymaj się od treningów w pierwszych dniach, a później wybieraj mniej wysiłkowe ćwiczenia, podczas których nie będziesz się przegrzewać ani nadmiernie pocić. W tym czasie najlepiej jest także nosić przewiewne ubrania wykonane z naturalnych tkanin. Gojenie tatuażu trwa kilka tygodni i jest to czas, który ma kluczowe znaczenie dla jego wyglądu w przyszłości.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x