Jak udekorować stół na święta?

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, kiedy spotykamy się ze swoimi bliskimi przy jednym stole. Dlatego ważne jest, aby znajdowało się na nim nie tylko pyszne jedzenie, ale również piękne dekoracje, by móc wspólnie spędzać czas w miłej atmosferze i w eleganckim nastrajającym świątecznie otoczeniu. Z tego powodu dekorowanie stołu na święta stało się już swego rodzaju tradycją. Obecnie możemy znaleźć wiele różnych tekstyliów, a także innych elementów, które mogą być przydatne podczas takich czynności. Jak udekorować stół na święta? Podpowiadamy.

Bieżniki i obrusy świąteczne

Podstawową dekoracją stołu świątecznego bez wątpienia jest obrus. Obecnie zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych można znaleźć różne obrusy świąteczne, które występują nie tylko w wielu kolorach i wzorach, ale także rozmiarach, dzięki czemu z łatwością znajdziemy model, który spełni nasze oczekiwania.

Najbardziej tradycyjną dekoracją stołu jest ta, w której wykorzystuje się biały, elegancki obrus. Żeby jednak nieco urozmaicić takie nakrycie, możemy położyć na nim bieżnik. W zależności od tego, w jakim klimacie chcemy utrzymać dekoracje stołu i na jakie kolory postawiliśmy w dekoracji wnętrza, w którym znajduje się stół, możemy wybrać bieżnik w kolorze czerwonym, ale też zielonym, a nawet złotym czy srebrnym. Na tak przygotowany stół można położyć elegancką zastawę stołową. Możemy jednak nieco urozmaicić dekorację stołu, wykorzystując w tym celu na przykład specjalne podkładki pod talerze. Wśród nowoczesnych aranżacji stołów świątecznych prym wiodą również te zestawienia, w których wykorzystuje się na przykład ciemnozielony lub czerwony, elegancki obrus świąteczny i na przykład biały bieżnik oraz złote lub srebrne podtalerze.

Elegancka zastawa stołowa

Duży wpływ na wygląd stołu świątecznego ma nie tylko obrus czy bieżnik, ale przede wszystkim zastawa stołowa. Warto więc postawić na elegancki komplet. Dekorując stół, warto zadbać o to, aby wszystkie talerze znajdujące się na tej powierzchni były z tego samego kompletu. Podobna zasada dotyczy sztućców. Postawmy na eleganckie modele i postarajmy się, by każdy z gości otrzymał sztućce z tego samego kompletu. Na świątecznym stole nie może zabraknąć również szklanek lub kieliszków. Postawmy na eleganckie modele wykonane z kryształu lub szkła. Dopełnieniem dekoracji stołu są serwetki. Możemy postawić na wersje materiałowe lub jednorazowe papierowe serwetki z motywem świątecznym.

Jakie dekoracje mogą znaleźć się na świątecznym stole?

Dobór dekoracji świątecznych na stół powinien być uzależniony od tego, ilu gości będzie przy nim zasiadać, a także jak duży jest to element. Jeżeli stół jest niewielkich rozmiarów, wówczas poza bieżnikiem i obrusem, a także zastawą stołową, warto umieścić na nim wyłącznie świece, a także elegancką paterę z ciastem. Jeżeli jednak możemy sobie pozwolić na ustawienie na stole pewnych dekoracji, wówczas kierujmy się zasadą: im mniej, tym lepiej. Na stole może znaleźć się na przykład stroik z bombek lub żywych gałązek, świecznik czy wazon z kwiatami. Pamiętajmy jednak, by dekoracje te nie przesłaniały gości, aby ci mogli swobodnie rozmawiać przy stole.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x