Śnieżnobiały uśmiech – czyli jak wybielić zęby

wybielanie zębówKto z nas nie marzy o śnieżnobiałym uśmiechu. Piękne białe zęby zmieniają wygląd twarzy. Biały kolor powoduje, że zęby wyglądają na zdrowe i zadbane. Niestety, nie każdego natura obdarzyła nieskazitelnie białymi zębami. Dowiedz się jakie są sposoby na ich wybielenie.

Zacznijmy od początku, czyli od naturalnie występujących kolorów uzębienia. Odcień zębów może być bardzo różny. Począwszy od białego, poprzez szarość, kolor kości słoniowej, aż po odcienie żółte. Wiele zależy od genów, którymi zostaliśmy obdarzeni. Mają one wpływ na to, jaki jest stopień mineralizacji tkanek, grubość oraz odcień szkliwa oraz skłonność do powstawania przebarwień. Zęby z upływem czasu zmieniają swój kolor. Dzieje się tak chociażby poprzez spożywanie pokarmów oraz napojów które powodują powstawanie przebarwień. Są to na przykład barwiące warzywa, owoce, kawa, herbata czy czerwone wino. Bardzo zły wpływ na kolor zębów mają także papierosy. Inną przyczyną może być kamień nazębny oraz niewłaściwy sposób szczotkowania zębów. Do zmiany koloru zębów mogą się też przyczyniać przyjmowane leki, a w szczególności antybiotyki. Na szczęście istnieje wiele specyfików, dzięki którym jest możliwość przywrócenia bieli zębom w stosunkowo niedługim czasie.

wybelanie-zebow-7Wybielanie najlepiej jest zacząć od usunięcia kamienia nazębnego. Taki zabieg można wykonać u dentysty. Pozbycie się go od razu znaczne poprawi wygląd naszego uśmiechu. Pamiętaj, że bardzo ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Ogromne znaczenie ma prawidłowe szczotkowanie zębów rano, wieczorem oraz po każdy posiłku. W ten sposób unikniesz powstawania kamienia, a Twoje zęby pozostaną białe.

Jeśli przebarwienia są niewielkie i chcesz tylko trochę wybielić zęby, możesz sięgnąć po pastę wybielającą. Zawiera ona w swoim składzie substancje ścierające oraz takie, które powodują rozjaśnianie przebarwień. Stosowana przez 2-3 tygodnie może wybielić zęby o 1 ton w stosunku do ich wyjściowego koloru. W drogeriach można nabyć też pasty wybielające zawierające niebieski barwnik, który powoduje optyczne natychmiastowe rozjaśnienie szkliwa. Niestety efekt, który po sobie pozostawiają nie jest trwały. Past wybielających nie należy stosować zbyt długo, ponieważ zawarte w nich składniki ścierające oraz utleniające mogą osłabiać szkliwo oraz dziąsła. Ceny takich past wahają się w granicach 6 – 30 zł.

wybelanie-zebow-3Kolejnym sposobem na białe zęby są produkty wybielające do stosowania w domu takie jak paski, żele, nakładki oraz lakiery. Tego typu produkty dają bardziej spektakularne efekty niż pasty wybielające. Można wybielić nimi uśmiech nawet o 2-3 tony już w 2-4 tygodnie. Najpopularniejszymi z nich są paski, które przykleja się na górną oraz dolna szczękę na czas 30 minut. Minusem jest fakt, że tego typu paski nie pokrywają wszystkich zębów (tylko od jedynek do czwórek). Działają podobnie jak nakładki z żelem wybielającym. Ceny tych produktów są bardzo różne – od 20 zł do nawet ponad 300 zł.

wybelanie-zebow-1Jeśli zabiegi wykonywane w domowym zaciszu nie przynoszą spodziewanych rezultatów lub jeśli zęby są mocno przebarwione, dobrze jest udać się na profesjonalny zabieg wybielający do stomatologa. Takim sposobem możemy uzyskać bardzo dobre efekty nawet po zaledwie jednym zabiegu. Niestety takie wizyty są dość kosztowne. Obecnie popularne są dwie metody: nakładkowa oraz przy użyciu lampy LED. W przypadku metody nakładkowej w gabinecie przygotowywana jest dopasowana nakładka, którą pacjent zabiera do domu wraz ze specjalnym wybielającym żelem. Nakłada się ją na zęby na całą noc. Kuracja trwa 10 – 14 dni i może poprawić kolor zębów nawet o 6 odcieni. Efekty utrzymują się nawet trzy lata. Niestety taki zabieg może skutkować powikłaniami w postaci nadwrażliwości zębów. Druga metoda wykorzystuje wybielający środek chemiczny oraz dużą moc specjalnej lampy LED. Zabieg wykonywany jest u stomatologa i jego rezultat także utrzymuje się nawet trzy lata. Zęby można w ten sposób wybielić nawet o 10 odcieni. Jeśli wymienione sposoby są u danego pacjenta nieefektywne, należy rozważyć możliwość założenia licówek porcelanowych. Mogą być one stosowane w wybielaniu pojedynczych zębów. Ceny zabiegów wybielających w gabinetach stomatologicznych mogą kosztować od 500 zł do nawet 3000 zł.

wybielnie-zebowChcąc wybielić zęby, najpierw zastanów się jak silnego zabiegu potrzebujesz. Jeśli Twoje zęby nie są znacznie przebarwione, możesz zdecydować się na wybielanie domowymi sposobami. Pamiętaj, żeby nie stosować do tego celu środków takich jak soda, sól czy cytryna. Są to kiepskie sposoby, które mogą spowodować podrażnienie dziąseł oraz uszkodzenie szkliwa. Lepiej użyć przeznaczonych do tego preparatów dostępnych w drogeriach. Jeśli potrzebujesz mocnego wybielenia, to najlepiej skorzystaj z pomocy stomatologa. W ten sposób bezpiecznie i skutecznie osiągniesz zamierzony rezultat.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x