Biegasz? Zadbaj o odpowiednie buty

Bieganie należy do najczęściej wybieranych przez Polaków rodzajów aktywności fizycznej – jest tanie, nie wymaga stawiania się na konkretną godzinę na zajęcia, przynosi fantastyczne rezultaty, hartuje organizm i wzmacnia odporność. Jeśli chcemy się przekonać, jakie korzyści zdrowotne płyną z biegania, warto zacząć już dziś. Jedyne, czego potrzebujemy, to odpowiedni strój, z czego kluczową rolę odgrywają buty.

Czym buty do biegania różnią się od butów na co dzień?

Stopy muszą codziennie znosić nacisk całego ciała. Przy staniu czy chodzeniu nacisk ten nie jest aż tak dokuczliwy, choć wiele osób, które wymieniło zwykłe trampki, sandały czy baleriny na buty sportowe, odczuwa wyraźną zmianę. Codziennie przemierzane trasy, nawet krótkie dystanse, w zwykłych butach na płaskiej podeszwie przekładały się na dyskomfort, opuchlizny i ból. Sekret sportowych butów tkwi między innymi w podeszwie. Szczególnie buty przeznaczone do biegania mają grubszą podeszwę, wykonaną z elastycznych materiałów. Oznacza to, że podczas treningu możemy łatwiej odbijać się od podłoża, co zapewnia lepszy komfort użytkowania. Oprócz kwestii wygody nie zapominajmy o korzyściach zdrowotnych, ponieważ buty do biegania zapewniają odpowiednią amortyzację dla naszych stawów i wiązadeł. Z tego powodu, wybierając sportowe buty, zwracajmy uwagę na ich przeznaczenie. Zwykłe sneakersy projektuje się z myślą o chodzeniu. Miękkie i elastyczne, o nieco niższej podeszwie niż profesjonalne buty do biegania, posiadają bardziej rozbudowaną piętę, ściętą pod odpowiednim kątem po to, aby zapewnić użytkownikowi komfort podczas spacerów.

Rozmiar ma znaczenie

Osoby, które uprawiają biegi już od dłuższego czasu, boleśnie mogły się przekonać, że złym pomysłem jest wybór butów do biegania w rozmiarze takim, jak obuwie do codziennego chodzenia. Podczas biegu stopa może puchnąć. Nic dziwnego, że wybierając buty do biegania, powinniśmy zadbać, aby były co najmniej o pół rozmiaru większe niż buty na co dzień. Nie kupujmy butów „na styk”. Zawsze warto zachować trochę przestrzeni między czubkami palców a podeszwą.

Rodzaj stopy

Profesjonalne obuwie sportowe projektowane jest z myślą o konkretnych użytkownikach i ich potrzebach. Asics buty przeznaczone są do chodzenia, siatkówki, gry w tenisa czy biegania, z czego te ostatnie zaprojektowane są pod względem rodzaju stopy. Wyróżniamy stopę pronującą (staw skokowy odchyla się do wewnątrz), supinującą (staw skokowy odchyla się na zewnątrz) i neutralną (bez odchyleń). Świadomość czy i w jaki sposób nasza stopa się odchyla podczas przeciążenia, pozwala dobrać odpowiednie obuwie do biegania.

Nawierzchnia

Ostatnią wartą do rozpatrzenia kwestią jest rodzaj nawierzchni. Osoby mieszkające w mieście zmuszone będą biegać po asfalcie, a więc chodnikami, alejkami i bulwarami. Latem asfalt mocno się nagrzewa, dlatego ważne jest, aby zadbać o odpowiednią wentylację – siateczkowe wstawki blisko podeszwy. Biegając o mieście, nasze stopy będą potrzebować porządnej amortyzacji, w końcu przyjdzie im biegać po twardym podłożu. Postawmy na buty o masywnej podeszwie i wysokim stopniu amortyzacji.

Jeśli znudzi nam się bieganie po asfalcie i zdecydujemy się na coś nowego, możemy poszukać szczęścia na terenach zielonych, na przykład w lasach lub ścieżkach biegowych przebiegających między łąkami. Buty terenowe mają mocną podeszwę antypoślizgową. Chodzi tu o zabezpieczenie stopy biegacza, zapewnienia mu poczucia stabilizacji i przyczepności.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x