Buty wegańskie – czy są równie trwałe i wygodne jak te ze skóry?

Czy wegańskie mogą być także buty? Jak najbardziej! Tego typu obuwie to jednak nie tylko ekologiczna ciekawostka. To także trwałe, funkcjonalne i szykowne modele na każdą okazję. Co przemawia za ich wyborem?

Z czego wykonuje się buty wegańskie?

Buty wegańskie wykonywane są z materiałów roślinnych. Produkujące je firmy eksperymentują z coraz nowszymi surowcami, dzięki czemu w sprzedaży dostępne jest m.in. obuwie z ananasa i winogron. Na uwagę zasługują także modele wykonane z kaktusa, które odznaczają się wyjątkową miękkością. Przykładem marki, która w swojej ofercie ma takie buty, jest polska Bohema Clothing.

Do tego, by buty mogły zostać nazwane wegańskimi, nie wystarczy wyłącznie tkanina pochodzenia roślinnego. Równie ważne są wykonane z troską o środowisko podeszwy. Stawiający na ekologię producenci wykonują je z łatwych w recyklingu pianek. Przykładami są materiały takie jak EVA oraz TR. Są one łączone z wegańską tkaniną za pomocą klejów roślinnego pochodzenia.

Co decyduje o trwałości butów wegańskich?

Osoby, które dotychczas nie miały styczności z tym segmentem branży obuwniczej, ucieszy fakt, że wegańskie modele są przynajmniej tak samo trwałe, jak ich mniej ekologiczne odpowiedniki. Producenci dokładają starań, by używane materiały i kleje były odporne na wilgoć, a więc m.in. deszcz i pot. Co więcej, wegańska skóra dobrze znosi również kontakt z twardymi przedmiotami. Dzięki temu takie buty wytrzymują nawet dość mocne obicia i otarcia.

Co jednak przede wszystkim decyduje o trwałości wegańskich butów? Odpowiedzią jest sam proces ich tworzenia. Marki, które stawiają sobie za cel produkcję ekologicznego obuwia, dbają o etyczny sposób ich wytwarzania. Dotyczy to nie tylko rezygnacji z używania materiałów pochodzenia zwierzęcego, ale także masowej produkcji. Przyjazne środowisku ręczne szycie butów wpływa dodatkowo na ich jakość, która jest znacznie wyższa niż tworzonych w tysiącach sztuk modeli.

Jakie są fasony butów wegańskich?

Ograniczenia w przypadku butów wegańskich dotyczą jedynie zanieczyszczania środowiska i porzucenia nieetycznych praktyk wobec zwierząt. Klient ograniczać się nie musi. Pozwala to przebierać w dziesiątkach wzorów, faktur, kolorów i fasonów.

Buty wegańskie sprawdzą się o każdej porze roku. Lekkie klapki, sandały lub trampki to idealny wybór na lato. Sportowe obuwie sprawdzi się nie tylko np. na siłowni, ale też podczas codziennych spacerów w chłodniejsze dni. Cięższe i grubsze botki lub trzewiki są z kolei najlepszą ochroną stóp w trakcie zimowej niepogody.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x