Sauna na zdrowie?

Rynek usług spa rozwija się dynamicznie, ale jedną tych, z których od lat korzystamy najchętniej, pozostaje sauna. Specjaliści określają ją jako terapię dla ciała oraz duszy, a użytkownicy – jako doskonały sposób na wieczorny relaks i odprężenie. Poza regeneracją, z jej stosowania wynikają jednak także inne korzyści. Jakie i czy jedną z nich jest utrata wagi? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej! Jednocześnie dowiesz się, czym różnią się od siebie rodzaje saun i jak korzystać z nich w sposób bezpieczny dla swojego zdrowia.

Rodzaje saun

Przed pierwszym skorzystaniem z sauny warto wiedzieć, jakie są dostępne rodzaje saun. Jedną z najbardziej popularnych jest sauna fińska, w której temperatura powietrza wynosi od 90 do 110 °C. Jednocześnie w fińskiej saunie utrzymana jest niska wilgotność powietrza (oscylująca na poziomie 5-10%). Sauna fińska jest odpowiednia dla osób, którym zależy na zahartowaniu swojego organizmu. Innym rodzajem sauny jest sauna parowa, a więc łaźnia rzymska. Uznawana jest za łagodną i bezpieczną, przez co doskonale nadaje się na pierwszy raz. Panująca w niej temperatura wynosi od 45 do 65 °C, zaś wilgotność powietrza 40-65% i więcej. Swoich zwolenników ma również sauna mokra, w której temperatura wynosi od 75 do 90°C, natomiast wilgotność 20-35%. Nowością jest sauna na podczerwień, w której utrzymywana jest temperatura ok. 50°C. Korzystanie z niej zaleca się przede wszystkim osobom z problemami układu krążenia.

Czy dzięki saunie schudniesz?

Niestety – to nie takie proste. Sauna nie spali nagromadzonej tkanki tłuszczowej i nie wyrzeźbi Twojej sylwetki. Nie zastąpi również prawidłowej diety! Może jednak skutecznie wspomóc proces odchudzania. Dzięki niej pozbędziesz się nadmiaru wody z organizmu, co sprawi, że poczujesz się odrobinę szczuplej. Pobyt w saunie pomoże Ci również pozbyć się z organizmu toksyn, tym samym zwiększając jego wydolność.

Bezpieczeństwo w saunie

Sauna, choć niewątpliwie wykazuje pozytywny wpływ na nasze zdrowie, nie zawsze jest odpowiednim, zdrowym wyborem. Korzystanie z niej, choć przy niektórych schorzeniach jest zalecane (np. osobom cierpiącym z powodu chorób zwyrodnieniowych stawów, bólów mięśni i trądziku), przy innych jest absolutnie niewskazane. Zrezygnować powinny z niej wszystkie osoby przeziębione, gorączkujące, cierpiące z powodu chorób zakaźnych i chorób krążenia. Sauna nie jest zalecana również dla kobiet w ciąży.

Przygotowanie

Do pobytu w saunie należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim wybierz się do niej około 1-2 godzin przed posiłkiem. Przed wejściem zdejmij ubranie oraz biżuterię. Nie zapomnij o zabraniu ręczników! Jeśli w którymkolwiek momencie gorzej się poczujesz lub będą dokuczać Ci zawroty głowy, koniecznie wyjdź z sauny, schłódź swoje ciało i odpocznij.

Korzystanie z sauny to świetny sposób na zdrowie i dobre samopoczucie. Nim się na nią wybierzesz upewnij się jednak, że nie ma ku tej wizycie żadnych przeciwwskazań, a wysoka temperatura Ci nie zaszkodzi. Chcesz osiągać trwałe rezultaty? Odwiedzaj saunę regularnie!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x