Szczecin, czyli kierunek Pomorze Zachodnie!

Co Szczecin ma wspólnego z Nowym Jorkiem? Oczywiście, Jasne Błonia, czyli imponujący zieleniec znajdujący się pomiędzy gmachem Urzędu Miasta a Parkiem Kasprowicza, przypominający swoim klimatem amerykański Central Park. Wieńczy go aleja ponad dwustu platanów kliniastych, która jest największym skupiskiem tego gatunku w Polsce.

Wiosną na Błoniach rozpoczynają się sesje wśród dywanu krokusów, latem pikniki, kursy tańca, małe koncerty. Jesienią można obserwować tu zmieniające barwy drzewa, zimą po długim spacerze ogrzać się pijąc gorącą kawę ze szczecińskiej palarni, serwowaną z Café roweru.

Plan wycieczki

Potem warto skierować się w stronę centrum i przemierzyć Aleję Jana Pawła II, podziwiając efektowne kamienice z początku XX w. Następnie mijamy Plac Grunwaldzki, serce gwieździstego układu ulic rodem z Paryża, a następnie rzeźbę Marynarza Sternika, który przypomina o portowym charakterze miasta. Zmierzamy w stronę Zamku Książąt Pomorskich, renesansowej siedziby rodu Gryfitów, usytuowanej na wzgórzu zamkowym. Historia tego miejsca sięga XII w. To skarbnica wiedzy zarówno o samym mieście, jak i regionie. Zamek pełni też ważną kulturalną rolę w Szczecinie. Działające w nim centrum „Zamek” organizuje koncerty, wystawy, projekcje w zamkowym kinie, spotkania literackie i naukowe. Działa tu opera, teatr oraz restauracja.

Nieopodal, idąc ulicą Grodzką dojdziemy do Bazyliki Archikatedralnej. Wewnątrz katedry podziwiać można jej wspaniałe sklepienia i kaplice, a także imponujące organy. W kościele znajduje się również wieża widokowa, skąd możemy zobaczyć przepiękną panoramę Szczecina. Będąc w okolicy nie można zapomnieć o Pałacu pod Globusem przy pl. Orła Białego. Ten barokowy gmach z XVIII w. obecnie jest siedzibą Akademii Sztuki. Na świat przyszła w nim Maria Fiodorowna, późniejsza cesarzowa Rosji.

Hotel tuż przy Wałach Chrobrego

Dalej spacerujemy wzdłuż ul. Wyszyńskiego i docieramy na wybrzeże Odry. Możemy tu podziwiać nowe szczecińskie bulwary. Przebudowa tej części miasta zakończyła się w 2017 roku. Szczecinianie no nowo odnaleźli w sobie przynależność do wody i morskiego charakteru miasta. Na bulwarach warto spacerować wzdłuż Alei Żeglarzy, jednocześnie rozkoszując się zapachem czekolady, unoszącym się z pobliskiej fabryki „Gryf” oraz widokiem przepływających łodzi i jachtów. W tej bajkowej scenerii docieramy do kolejnego punktu na mapie – Wałów Chrobrego. Z każdej perspektywy to miejsce jest najpiękniejszą pocztówką ze Szczecina. Od strony rzeki podziwiamy wspaniałe gmachy Akademii Morskiej, Muzeum Narodowego, Urzędu Wojewódzkiego oraz rozciągający się tuż pod nimi 500 metrowy taras widokowy, wybudowany w końcu XIX w. Spacer kończymy pokonując liczne schody i napawając się widokiem, który zainspirował ówczesnych włodarzy miasta do tak spektakularnej budowli. Teraz naszym oczom ukazuje się odrestaurowana Łasztownia, czyli słynne „dźwigozaury”, które czarują szczególnie w nocy, gdy są podświetlone.

Dobrym miejscem, aby zatrzymać się w Szczecinie będzie Hotel Focus tuż przy Wałach Chrobrego. Dawniej Dom Marynarza, wspierający dobroczynnie ludzi morza, następnie Dom Rybaka, a od 2007 roku komfortowy hotel trzygwiazdkowy z 119 pokojami. Z większości z nich rozpościera się widok na rzekę oraz Wały Chrobrego. Bardzo wygodna lokalizacja sprawia, że bez użycia auta możemy dalej poznawać zarówno zabytkową część Szczecina, jak i nowe centrum miasta.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x