Rodzinna wycieczka do Inowrocławia

Inowrocław jest piątym pod względem liczby ludności miastem w województwie kujawsko-pomorskim. Nazywany często miastem soli: za sprawą zasobów solnych powstało tu uzdrowisko, które wykorzystuje lokalne bogactwa naturalne. Dzięki temu w Inowrocławiu panuje specyficzny mikroklimat, pełen dobroczynnych aerozoli, które wspomagają leczenie alergii, schorzeń górnych dróg oddechowych, nadciśnienia tętniczego i wpływają pozytywnie na cały organizm.

Główną atrakcją Inowrocławia, która ściąga do miasta turystów i kuracjuszy sanatoriów, są tężnie solankowe. Największa tężnia ma 320 m długości i 9 m wysokości. Znajduje się w pięknym, 85-hektarowym Parku Solankowym.

Idealne miejsce na długie spacery z wózkiem

Park jest bogato zadrzewiony. Rosną tu między innymi dęby, sosny, lipy czy klony. Latem dodatkowego kolorytu tej zielonej przestrzeni dodają pięknie skomponowane dywany kwiatowe. Jedną z atrakcji jest Aleja Dębów Gwiazd, przy której znane osobistości sadzą drzewa na pamiątkę swojego pobytu w Inowrocławiu. Spacerując wśród parkowych alejek natkniemy się również na liczne rzeźby, na czele z tą najbardziej charakterystyczną – ogromnym pawiem, który jest jednocześnie zegarem słonecznym. Na szczycie tężni znajduje się natomiast taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę parku i okolicę.

Teren dookoła tężni zagospodarowano w taki sposób, by był atrakcyjny dla wszystkich przyjezdnych – zarówno dla osób samotnie odwiedzających miasto, jak i dla rodzin z dziećmi. Dla najmłodszych przygotowano wiele atrakcji, takich jak place zabaw, minigolf, miejsce do gry w kręgle czy jazdy na rolkach. Wielbiciele szachów mogą rozegrać partyjkę przy specjalnie dla nich przygotowanych stolikach. Dodatkowo znajdziemy tu korty tenisowe, park linowy i siłownię terenową. W Parku wytyczono ścieżki rowerowe, dzięki którym można bezpiecznie planować rodzinne wycieczki na dwóch kółkach. Znajduje się tu również specjalnie wyznaczone miejsce do grillowania.
Jedną z największych atrakcji dla dzieci jest Inowrocławska Terma z wodą solankową. Oddana do użytku w 2013 roku jest prawdziwym rajem dla najmłodszych. Cała powierzchnia basenu zajmuje aż 176 m² i została podzielona na dwie części – otwartą i krytą.

Czas na wspólne zwiedzanie

Mało kto wie, że Inowrocław jest dużym ośrodkiem wojskowym. Przyjeżdżając tu z dziećmi można pokazać im Wojskowy Port Lotniczy, gdzie stacjonują śmigłowce bojowe, brygada lotnictwa oraz pułk inżynieryjny. Możliwość zobaczenia takiego sprzętu wojskowego z bliska na pewno zainteresuje najmłodszych.

W Inowrocławiu warto przyjrzeć się też architekturze sakralnej, a przede wszystkim kościołowi św. Mikołaja, który był kilkukrotnie przebudowywany, a podczas okupacji pruskiej służył jako magazyn. Kontrastuje z nim Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie. Świątynia ma bogaty wystrój rzeźbiarski, który nawiązuje do polskich tradycji narodowych. W 1909 roku w wyniku tąpnięcia ziemi doszło do zawalenia się północnej ściany. Przez 20 lat kościół był nieczynny. Dopiero w 1929 roku odbudowano zawaloną ścianę i otworzono go na nowo.

W Inowrocławiu znajduje się też najstarszy kościół na całych Kujawach! Historia kościoła im. Najświętszej Maryi sięga końca XII wieku. W 1834 roku strawił go pożar, ale w latach 1901-02 na zlecenie księdza Antoniego Laubitza dokonano renowacji budynku. Od 2008 r. kościół nosi tytuł bazyliki mniejszej. Na ołtarzu głównym znajduje się gotycka rzeźba Uśmiechniętej Madonny i Dzieciątka Jezu, datowana na lata 1370-80.

Na nocleg w Inowrocławiu warto wybrać Focus Hotel Premium, który z pewnością spełni Wasze wymagania. Przestronne i nowocześnie urządzone pokoje sprawią, że zarówno rodzice, jak i dzieciaki będą mogli tu odpocząć. Co ważne, wszystkie niepełnoletnie dzieci nocują tu za darmo!

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x